Oscary 2022. Skandal na gali. Will Smith spoliczkował prezentera

Podczas gali rozdania tegorocznych Oscarów aktor Will Smith spoliczkował prezentera Chrisa Rocka. Smith stanął w obronie żony.

Publikacja: 28.03.2022 06:44

Jada Pinket Smith i Will Smith

Jada Pinket Smith i Will Smith

Foto: AFP

Komik Chris Rock wszedł na scenę, by wręczyć statuetkę za najlepszy film dokumentalny.

Podczas powitania publiczności Rock, żartując ze zgromadzonych, zwrócił się do żony Willa Smitha, Jady Pinkett Smith.

Stwierdził, że zapewne czeka na kontynuację znanego filmu "G.I. Jane", którego bohaterka, odgrywana przez Demii Moore, jest żołnierzem elitarnej jednostki komandosów i ma głowę ogoloną na łyso.

Po tych słowach na scenę wszedł Will Smith i wymierzył cios w twarz Rocka. Później wulgarnie zażądał, by komik odczepił się od jego żony.

Żona Willa Smitha, która nosi podobną fryzurę jak G.I. Jane, niedawno wyznała, że walczy z chorobą autoimmunologiczną, łysieniem plackowatym.

Choć część publiczności uznała, że incydent był wyreżyserowany, transmisję na chwilę przerwano.

Później, odbierając własnego Oscara za najlepszą rolę męską w filmie "King Richard. Zwycięska rodzina", Will Smith przeprosił zgromadzonych i Akademię, nie przeprosił natomiast Chrisa Rocka.

Smith, wyraźnie speszony, podziękował za przyznanie Oscara mówiąc, że bohater jego filmu, Richard Williams,  bronił rodziny , a on sam chce być "ambasadorem troski". Wyraził też nadzieję, że "akademia go kiedyś jeszcze zaprosi".

Po zakończeniu gali do Chrisa Rocka zgłosili się oficerowie z Departamentu Policji w Los Angeles. Gdyby gwiazdor „Fargo” złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, Smith mógłby zostać skazany nawet na sześć miesięcy więzienia i 100 tys. dolarów grzywny.

Na zdarzenie zareagowało wielu aktorów i filmowców. „Najokropniejszy moment w historii Oscarów – napisał Mark Hamill. — Artyści stand-upu są przyzwyczajeni do obelg hakerów, ale napaść fizyczna to już za dużo”.

Kathy Griffin napisała: „To okropna praktyka wedrzeć się na scenę i uderzyć aktora. Teraz wszyscy musimy się martwić czy kolejny Will Smith nie wpadnie na taki pomysł”.

Z kolei producent Marshall Herskovitz dodał post: „Oczekuję, że Akademia, której jestem członkiem, wyciągnie konsekwencje w stosunku do Willa Smitha, który obraził całe nasze środowisko”.

Amerykańska Akademia Filmowa natychmiast po zakończeniu uroczystości wydała oświadczenie: „Akademia nie toleruje przemocy w żadnej formie. Ale dzisiaj jesteśmy zachwyceni, że możemy uczcić tegorocznych zdobywców Oscara, którzy zasługują na moment uznania ze strony swoich kolegów i miłośników kina na całym świecie”.

Film
Krakowski Festiwal Filmowy. Magowie bywają i wielcy, i okrutni
Film
Łódź Kaliska: 44 lata artystycznej grupy
Film
Złota Palma dla Triet. Konkurs w Cannes na bardzo wysokim poziomie
Film
"Barbie". Zanim pojawi się Margot Robbie
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Film
Złota Palma dla „Anatomii Upadku” Justine Triet
Film
Cannes 2023: Nagroda FIPRESCI dla „Strefy interesów”