– Grałem postać z I wojny światowej i przygotowując się do roli próbowałem sobie wyobrazić, jak żyli żołnierze w okopach, ale żadne zdjęcia ani świadectwa z tamtych czasów nie oddają piekła wojny – opowiada Eddie Redmayne. – Moim zdaniem najbliżej prawdy byli malarze.

W zmaganiach wojennych, które pochłonęły 16 milionów ludzkich istnień, brało udział wielu artystów – także w roli żołnierzy - linia frontu dla wielu z nich była magnesem. Zainspirowani tym, co widzieli – tworzyli dzieła. By je pokazać, aktor – będący przewodnikiem w tym niecodziennej podróży, najpierw udaje się do magazynu kostiumów w poszukiwaniu mundurów wojennych z czasów I wojny światowej.

Prezentuje też m.in. słynną wizję I wojny światowej w obrazie młodego wówczas Paula Nasha - „We are making a new world” pokazując jej fatalne skutki dla natury – zmasakrowany krajobraz pozbawiony życia.

Obrazy tego malarza przewijają się wielokrotnie jako interesujące i wartościowe dzieła dotyczące wojennych tematów.

Po stronie niemieckiej walczył w I wojnie Adolf Hitler i jeden z jego obrazów także widzowie zobaczą. Malował, ale akademia dwukrotnie odmówiła mu przyjęcia w szeregi studentów.

Tymczasem wówczas w Londynie przy Royal Akademy powstał Wydział Kamuflażu, którego studentki malowały wzory dezorientujące obserwatora – przenoszone potem m.in. na okręty wojenne. Dzięki temu liczba zatapianych okrętów zmalała o dwie trzecie. Warto tu dodać, że władze brytyjskie zatrudniały artystów wojennych i czasem interweniowały stosując cenzurę wobec dzieł upamiętniających wojnę – nie wszystkie wytwory twórców uważały za pożądane...

Aktor udaje się też do Imperial War Museum mającego największe zbiory sztuki batalistycznej. Zwiedza muzea, okopy, stara się dotknąć każdego przedmiotu mającego związek z tragicznymi latami I wojny. Opowiada o obrazach najtrafniej pokazujących tamten czas, ale są i watki dotyczące obrazów upamiętniających bałkańską wojnę połowy lat 90. ubiegłego wieku.

Premiera brytyjskiego dokumentu „Eddie Redmayne przedstawia: Wojna w sztuce” w niedzielę 4 grudnia o 21 w Canal+ Discovery.