Na pokazie zatytułowanym „Out from the shadow / Wyjście z cienia zaprezentuje serię czarno-białych fotografii, które nie są odbiciem rzeczywistości, ale magicznej wyobraźni, emocji, lęków i obsesji. Jej zdjęcia przypominają obrazy surrealistów lub kadry z filmów Hitchcocka.

„Zuzana Lazarová poprzez swoje metamorfozy strachu, dotkliwą cielesność i wręcz frenetyczne ukazywanie nieobecnych przedmiotów pożądania, w których odniesienia erotyczne przeplatają się z motywami roślinnymi i zwierzęcymi, odsłania widok tego, co inaczej pozostałoby przed nami w ukryciu: niepokojącą urodę świata, która często jest dla nas dostępna już tylko poprzez sztukę." – pisze kuratorka wystawy Lucyna  Sosnowska

W trakcie wernisażu (godz. 19) wiersze artystki będzie czytał Przemysław Bluszcz.

Zuzanna Lazarova (rocznik 1986) ukończyła fotografię w Instytucie Komunikacji Wizualnej i Sztuki w Pradze oraz historię i teorię sztuk pięknych w Brnie. W centrum jej zainteresowań znajduje się czeska awangarda - literackich i artystycznych ugrupowań z okresu międzywojennego. Swoje fotografie prezentowała m.in. na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Surrealistycznej JINÝ VZDUCH, czy FOTO EXPO 2013 w Pradze.

Jest także autorką animacji i sceny do ostatniego filmu Jana Švankmajera „Przeżyć swoje życie" oraz ilustracji i projektu magazynu krytyczno-teatralnego „HYBRIS". Od czterech lat współpracuje z magazynami Analogon i A2.

Wernisażowi towarzyszy koncert (o godz. 20.30) łódzkiej grupy Little White Lies. Zespół w składzie: Kasia Katee Bartczak, Zbyszek Krenc oraz Piotr Gwadera należy do najciekawszych zjawisk polskiej sceny alternatywnej. Fanów zdobył już debiutanckim albumem „Devils in Disguise"  i został laureatem plebiscytu „Co Jest Grane" na Najlepszą Łódzką Płytę Roku 2012. Występował też na żywo na antenie radiowej Trójki w audycji Piotra Stelmacha „OFFensywa". Na początku 2014 został laureatem plebiscytu Plastry Kultury w kategorii Zespół Muzyczny Roku 2013"

Andel's Hotel Łódź znajduje się w zrewitalizowanej (przez pracownę OP ARCHITEKTEN) XIX-wiecznej przędzalni byłego włókienniczym imperium Izraela Poznańskiego, czyli w kulturalno-handlowym kompleksie obecnej Manufaktury. Od kilku lat wspiera promocję młodej sztuki, organizując regularnie wystawy. Ma także ambitną stałą kolekcję, w której znajdują  się m.in. prace. Filipa Berendta, Małgorzaty Borek, Mikołaja Długosza, Grzegorza Drozda, Maurycego Gomulickiego, Gregora Eldarba, Magdy Hueckel, Macieja Kuraka, Dominika Lejmana, Joanny Małeckiej, Rafała Milacha, Tomasza Partyka, Iwo Rutkiewicza, Uli Tarasiewicz, Mariusza Warasa (m-city).

Wyjść z cienia

Jestem pustką wbrew swojej woli

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Potworem wiecznego płomienia

jestem synem cienia nierzucanego przez nikogo

Arką Noego marności

Nie wahajcie się wprowadzić na pokład swych marniejących ciał

jaszczurki z urwanymi ogonami

Zarodźce malarii

Błogosławcie ogród niedostatku

a będzie wam przydane

Mam w ręce bicz a w drugiej mam kosę

Gnam was tam

skąd przyszliście

Do bazaltowej jaskini mitycznego zwrotu

Zwierzęta szalone miłosierdziem

Nieprzytomne wilki w sierści

Błędna fauno

Zwierciadło praprzyczyny

Aż ci chaos zerwie maskę

która nigdy nie miała przyschnąć

do twojego lubieżnego oblicza

Roztańcz karnawał źle ukrywanego gniewu

Tylko spróbuj

Rwać płonące gwiazdy gołymi rękoma

i nad ranem wpychać je sobie do kieszeni

Śmiertelnik nie zniesie być z nieśmiertelnym

pod jednym dachem

Zagramy w teatrze trupów

Zaproszę cię do tańca z maską pośmiertną

Czarna rzeka wpłynie nam do oczu

Wielki Raku wieczności

Krabie

Podmorski pająku bożej opatrzności

Zuzana Lazarová

Jakże się ciebie brzydzę