Obejmuje pokazy ponad 50 filmów: nowych produkcji i retrospektyw. Organizowany jest przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zainauguruje go pokaz „Barw Ochronnych" z udziałem reżysera Krzysztofa Zanussiego w londyńskim BFI Southbank.

Film ten jednocześnie otworzy specjalną retrospektywę „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema" zawierającą zrekonstruowane cyfrowo arcydzieła polskiego kina, przygotowaną przez słynnego amerykańskiego reżysera. (retrospektywa była pokazywana już wcześniej w USA i Kanadzie).

Ta część przeglądu zawiera 24 filmy, m.in. także „Iluminację" Krzysztofa Zanussiego, „Salto" Tadeusza Konwickiego, „Eroicę" Andrzeja Munka, „Popiół i diament", „Niewinnych czarodziejów", „Wesele", „Ziemię obiecaną" i „Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, „Matkę Joannę od aniołów" i „Austerię" Jerzego Kawalerowicza, „Krzyżaków" Aleksandra Forda, „Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, „Rękopis znaleziony w Saragossie" i „Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa, „Aktorów prowincjonalnych" Agnieszki Holland, „Przypadek" i „Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. Pokazom towarzyszy wystawa plakatów do filmów Andrzeja Wajdy.

W programie pokazów są też nowe filmy z ostatniego roku, m.in. „Obywatel" Jerzego Stuhra i „Pod Mocnym Aniołem" Wojciecha Smarzowskiego.

W sekcji dokumentalnej brytyjska publiczność będzie mogła poznać wczesne dokumenty Pawła Pawlikowskiego, tegorocznego zdobywcy Oscara za „Idę" . Będą to filmy z lat 90., realizowane dla BBC: „Podróż Dostojewskiego" o potomku rosyjskiego pisarza, ruszającym w pierwszą podróż na Zachód, „Serbski epos" o wojnie domowej w Bośni, „Podróż z Żyrinowskim" o kampanii nacjonalistycznego polityka rosyjskiego i „Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem" pokazujący Rosję znanego pisarza. Odbędzie się też spotkanie z reżyserem.

W tej części festiwalu są jeszcze pokazy nominowanych do Oscara polskich dokumentów: „Joanny" w reż. Anety Kopacz i „Naszej klątwa" w reż. Tomasza Śliwińskiego. I przegląd dorobku przedwcześnie zmarłego Wojciecha Wiszniewskiego.

Organiztorzy „Kinoteki" zapraszają także na film o muzyce elektronicznej Eugeniusza Rudnika, warsztaty ze Sławomirem Idziakiem, wystawę – wideo „Performer" z udziałem Oscara Dawickiego w Tate Modern oraz wyprawę łodzią po Tamizie, której atrakcją będzie performance grupy Gideon Reeling" zainspirowany kultowym „Rejsem" Marka Piwowskiego.

Festiwal potrwa w Londynie do 28 maja, a także zostanie zaprezentowany w Edynburgu od 10 kwietnia do 17 czerwca.