Partnerem rozmowy jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
– Zazwyczaj ci, którzy zostają w jakiś sposób uhonorowani, mówią, że to jest zachęta do dalszej pracy – powiedział Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), Narodowej Agencji programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, odbierając podziękowania premiera Ukrainy Denysa Szmyhala za działalność swoją i FRSE. Podziękowania przekazał podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Oleksandr Yarema, sekretarz stanu w gabinecie ministrów Ukrainy, współprzewodniczący Rady Koordynacyjnej Partnerstwa Otwartego Rządu na Ukrainie, członek Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.
– Jak na pewno wiesz, nas nie trzeba do tego zachęcać. Gdy po raz pierwszy się spotkaliśmy sześć lat temu, od początku zbudowaliśmy relacje, nie tylko osobiste, ale i relacje między naszymi krajami. Od początku oparliśmy je o prawdziwą i szczerą przyjaźń i tak będzie dalej – dodał Paweł Poszytek zwracając się do Oleksandra Yaremy. Podziękowania otrzymał też Andrij Pavlovych z FRSE.
Zostały one przekazane w odpowiedzi na szereg inicjatyw FRSE mających na celu wyrównywanie szans dla uchodźców i ułatwianie im integracji. Fundacja zainicjowała w tym roku trzy programy podnoszące kompetencje cudzoziemców. Są one skierowane do różnych grup wiekowych i oferują wsparcie na różnych poziomach.
Program „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych" ma podnosić kompetencje społecznych i cyfrowych. Przeznaczono na niego aż 13 mln zł. Drugi projekt to konkurs wniosków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Ze 110 wniosków dofinansowano 58 projektów. Trzeci program obejmuje pomoc mamom i dzieciom ze środków funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.