Komunikator Gadu-Gadu obniżył do 0‚27 zł netto stawkę za minutę połączenia na komórki‚ jakie mogą wykonywać użytkownicy systemu telefonii internetowej, prowadzonego przez tę giełdową spółkę. To już druga obniżka‚ jaką komunikator zafundował swoim użytkownikom w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Nie byłoby w tym nic dziwnego‚ gdyby nie fakt, że cena połączeń jest już o 0‚13 zł niższa od ceny hurtowej‚ jaką każdy operator komórkowy pobiera za połączenia przychodzące do jego sieci. Czy Gadu-Gadu dokłada do interesu?– Zapewniam że nie‚ chociaż nie mogę zdradzić szczegółów tej oferty – mówi Krzysztof Szalwa‚ członek zarządu Gadu-Gadu. Prawdopodobnie firma korzysta po prostu z tzw. bramek GSM.

Dzięki nim operatorzy telekomunikacyjni mogą płacić w hurcie za połączenia do sieci komórkowych 30 – 50 proc. taniej‚ niż to wynika z oficjalnych cenników. Gadu-Gadu do stosowania takich rozwiązań jednak się nie przyznaje. To szara strefa branży telekomunikacyjnej‚ ponieważ stosowanie bramek GSM jest wątpliwe z prawnego punktu widzenia.– Przy takich stawkach to muszą być bramki – twierdzi przedstawiciel jednego z dużych operatorów telekomunikacyjnych. Na mniejszą bądź większą skalę z takich rozwiązań korzystają nawet duże sieci telekomunikacyjne. Powód jest prosty – hurtowa cena za połączenia do sieci komórkowej jest bardzo wysoka: 0‚40 zł za minutę netto (20 – 30 razy wyższa niż za połączenia w sieciach stacjonarnych). W detalicznych taryfach tymczasem za minutę połączenia można płacić tylko kilka groszy. Operatorzy kupują więc karty tych sieci‚ instalują je w bramkach GSM i kierują połączenia na komórki po cenach detalicznych‚ które są – paradoksalnie – niższe niż hurtowe. Połączenia przez bramki mają na ogół trochę gorszą jakość i nie pokazują wywołującego numeru telefonicznego. Tak właśnie jest w przypadku połączeń przez Gadu-Gadu.

Nowym właścicielem 55 proc. udziałów komunikatora internetowego został Barton Investments. To spółka zależna Warsaw Equity Holding, który sprzedał jej ten pakiet udziałów Gadu-Gadu. Nabycie akcji nastąpiło w wyniku ich wniesienia jako wkładu niepieniężnego na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Barton Investments. Przed transakcją spółka nie posiadała żadnych akcji GG. Jak wynika z komunikatu spółki, nabywca akcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie zamierza zwiększać swego udziału w ogólnej liczbie głosów na Gadu-Gadu. —z.z.