Fundusze zamknięte emitują certyfikaty, które są papierami wartościowymi. Można je kupować w trakcie publicznej subskrypcji, która zwykle trwa od trzech do sześciu tygodni. Cena certyfikatu jest wyznaczana przez emitenta, czyli przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Później na ogół papiery można kupić na giełdzie – większość certyfikatów jest tam notowana – z tym że mają one bardzo niską płynność (dlatego w praktyce trudno je zarówno kupić, jak i sprzedać).
Fundusze takie polecane są raczej doświadczonym inwestorom, którzy potrafią na podstawie prospektów emisyjnych oszacować, czy będzie to dobra inwestycja. A także takim, którzy są zdecydowani zamrozić kapitał na co najmniej kilka lat – fundusze zamknięte zakładane są na okres od trzech do dziesięciu lat. Po określonym czasie fundusz jest likwidowany i pieniądze wracają do inwestorów.
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych coraz częściej umożliwiają też wcześniejsze wycofanie się z inwestycji. Określonego dnia (dzień wykupu) fundusz skupuje certyfikaty; odbywa się to raz na kwartał, a nawet raz w miesiącu (np. KBC TFI, Investors TFI). Wcześniejsze wyjście z inwestycji wiąże się zwykle z dodatkowymi kosztami. Na przykład w KBC TFI prowizja od wykupionych certyfikatów wynosi 1,15 proc. wypłaconych środków. Zlecenie wykupu należy złożyć przynajmniej z trzytygodniowym wyprzedzeniem.
Wycofując środki przed terminem, trzeba się liczyć z utratą gwarancji, że kapitał inwestora nie zostanie uszczuplony (taka gwarancja obowiązuje w niektórych funduszach); w KBC TFI inwestor korzysta z niej tylko wówczas, gdy przetrzyma środki do likwidacji funduszu. Z kolei w funduszach BPH TFI: Bezpieczna Inwestycja i FIZ Dochodowych Surowców (są one bezterminowe) gwarancja kapitału jest zapewniona w okresach trzyletnich.
– W fundusze zamknięte nieruchomości powinniśmy inwestować nie więcej niż 10 – 20 proc. oszczędności – mówi Piotr Kuba, wiceprezes Skarbiec TFI. Jego zdaniem decyzja powinna być dobrze przemyślana, bowiem wyjście z funduszu zamkniętego nie jest łatwe. Zanim inwestor zdecyduje się na zakup certyfikatów, powinien się zapoznać z prospektem emisyjnym. Tam znajdzie m.in. informacje na temat planowanych inwestycji.