O sukcesie firmy coraz częściej decyduje lider ktoś lubiany i akceptowany, kto potrafi się dogadać, zachęcić i być efektywny w działaniu. Współczesny świat, pisze John Adair, w swojej książce, coraz bardziej potrzebuje liderów z prawdziwego zdarzenia.
Jest to pionierska praca Johna Adaira, jednego z wybitniejszych na świecie specjalistów w dziedzinie przywództwa. Została napisana w formie rozmowy z młodym menedżerem, który przygotowuje się do roli lidera strategicznego. Autor udzielając mu rad, czerpie z codziennych doświadczeń menedżerów i liderów. Dowodzi, że przywództwo jest sztuką, która polega na działaniu, a nie na zajmowaniu stanowiska.
A oto cechy osobowości, które zdaniem autora, charakteryzują wszystkich dobrych liderów: uczciwość – sprawia, że inni nam ufają; , entuzjazm—to uniwersalna i konieczna cecha przywódcy; serdeczność – „zimne ryby” rzadko stają się dobrymi liderami; opanowanie – rozum i chłodny osąd to cechy przynależne władcy, jak powiedział Tacyt. Do tego zestawu trzeba dodać połączenie tzw. twardej ręki lub wysokich wymagań ze sprawiedliwością.
Odkrycie w sobie powyższych cech wcale nie gwarantuje nam przywództwa. .Bywa że wszystko zależy od sytuacji. Ta sama osoba w jednych okolicznościach może wyjść na pozycję lidera, a w innych nie. Tutaj z kolei liczą się kompetencje i wiedza, bez których trudno mieć autorytet. Lider powinien mieć cechy wymagane i oczekiwane w grupie, którą kieruje. W tym miejscu warto zacytować jedną z rad jaką otrzymał młody menedżer: Nigdy nie mów pracownikom, jak mają coś robić. Powiedz im tylko co mają robić, a zaskoczą cię swoją pomysłowością.
Książka zawiera wiele powiedzeń, cytatów czy celnych sformułowań, które chciałoby się dedykować szefom. Jak chociażby ten: Twoja pozycja nie daje ci prawa do wydawania rozkazów. Jeżeli jednak, to masz obowiązek robić to tak, aby inni nie czuli się upokorzeni.