Ubezpieczenia zdrowotne w najprostszej wersji zapewniają jedynie finansowanie wizyt u lekarza pierwszego kontaktu w prywatnej przychodni. Bardziej rozbudowane pakiety pozwalają dodatkowo odwiedzić lekarza specjalistę na koszt ubezpieczyciela, a także wykonać zlecone przez niego badania laboratoryjne. Są też pakiety przewidujące rekompensatę za każdy dzień spędzony przez ubezpieczonego w szpitalu. Najrzadziej spotyka się polisy, dzięki którym można sfinansować leczenie szpitalne. W ramach każdej z tych kategorii mogą występować dalsze podziały. Dana wersja polisy może obejmować tylko usługi lekarzy wybranych specjalności, a w części szpitalnej finansowane mogą być tylko niektóre procedury medyczne.
Najbardziej rozbudowaną, wielowariantową ofertę przygotowało towarzystwo Signal Iduna. Tu indywidualny klient może wybierać spośród 23 wariantów ubezpieczenia Twoje Zdrowie, różniących się zakresem świadczeń ambulatoryjnych lub szpitalnych. W innych towarzystwach wybór jest łatwiejszy, polisy mają kilka opcji różniących się zakresem i ceną.
[b]Ten sam zestaw usług, ale inny koszt[/b]
W ubezpieczeniach – poza niewielkimi wyjątkami dotyczącymi tanich, prostych i zestandaryzowanych produktów – obowiązuje zasada, że cenę kalkuluje się indywidualnie, biorąc pod uwagę czynniki ryzyka.
Nie inaczej jest w przypadku polis medycznych. Statystycznie rzecz biorąc, osoby starsze odwiedzają lekarzy częściej niż młodzież, dlatego cena ochrony rośnie wraz z wiekiem ubezpieczonego; zwykle kolejne progi cenowe są ustalane co pięć – dziesięć lat. Czynnikiem różnicującym wysokość składki jest też płeć. Kobiety za ochronę muszą zapłacić więcej. Ze statystyk, zarówno przygotowanych przez NFZ, jak i prywatnych dostawców usług medycznych, wynika bowiem, że zwłaszcza w młodszych grupach wiekowych kobiety korzystają z usług lekarzy częściej niż mężczyźni. To oznacza, że muszą zapłacić więcej za polisę.