Korzystanie z technik proponowanych przez Philipa umożliwia dogłębne zrozumienie zasad funkcjonowania biznesu i pozwala na zaciąganie inteligentnych zobowiązań inwestycyjnych". Tak o książce „Zwykłe akcje niezwykłe zyski" napisał Warren Buffett – guru inwestycyjny, który z pewnością jest bardziej znany inwestorom niż autor tego dzieła.

Kto jednak szuka długoterminowych zysków, przy tym obarczonych relatywnie niskim ryzykiem, powinien zapoznać się bliżej z poglądami autora tej książki.

Philip A. Fisher karierę zaczynał w roku 1928 jako analityk finansowy. Jeszcze w czasach wielkiego kryzysu założył firmę inwestycyjną Fisher & Co. Jego książka „Zwykłe akcje niezwykłe zyski" to zbiór zasad, którymi kierował się na swojej giełdowej drodze przez całe zawodowe życie. Fascynował się analizą jakościową spółek o ponadprzeciętnych możliwościach rozwoju. Jego książka to miniinstrukcja dotycząca pozyskiwania informacji o firmach z niestandardowych źródeł. To także opowieść o filozofii inwestowania.

Książka poprzedzona jest obszernym wstępem syna autora, Kennetha L. Fishera, felietonisty magazynu „Forbes", który przybliża trochę osobowość autora. Niewykluczone, że w znacznym stopniu jest ona źródłem jego inwestycyjnych sukcesów.

Fisher koncentrował się na wyszukiwaniu akcji wzrostowych, które w długim terminie zazwyczaj przynosiły ponadprzeciętne zyski. W swojej książce daje wskazówki, jak je znaleźć, i popiera to wieloma przykładami z własnej przygody z giełdą.

Wiele treści zawartych w „Zwykłych akcjach niezwykłych zyskach" może budzić kontrowersje, jak choćby ta, że dobrze wyselekcjonowanych wzrostowych akcji nie powinno się sprzedać nigdy, nawet wtedy, gdy tzw. rynki finansowe wieszczą bessę. W ocenie autora, jeśli akcje wzrostowe zostały dobrze dobrane, to prawdopodobieństwo wzrostu ich wartości w długim terminie jest dużo wyższe niż prawdopodobieństwo wystąpienia np. recesji prognozowanej przez rynki.

Do samych rynków finansowych autor miał również osobliwe podejście, na co zwraca uwagę w swojej książce.

Mimo że treści zawarte w książce dotyczą wydarzeń, które miały miejsce ponad pół wieku temu, nadal są aktualne. Książka może skłaniać do naśladowania ale też może się stać źródłem inspiracji do poszukiwań własnych unikalnych reguł inwestycyjnych. Po to oczywiście aby osiągać ponadprzeciętne zyski. Jest to książka zdecydowanie dla ludzi, którzy mieli już jakiś kontakt z rynkiem kapitałowym. Dla „debiutantów" może być trudną lekturą, ale warto spróbować.

„Zwykłe akcje niezwykłe zyski" Philip A. Fisher, MT Biznes