Komisja Europejska
ma zastrzeżenia do planów francuskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego (
ARCEP
), który chce wprowadzić wyższe stawki MTR (
mobile termination rates
Aktualizacja: 17.04.2012 11:23 Publikacja: 16.04.2012 17:45
Komisja Europejska
ma zastrzeżenia do planów francuskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego (
ARCEP
), który chce wprowadzić wyższe stawki MTR (
mobile termination rates
) dla trzech noych operatorów:
Free Mobile
,
Lycamobile
i
Oméa Telécom
. Arcep przekonuje, że miałoby to kompensować nowym operatorom wyższe koszty rozliczeń międzyoperatorskich spowodowane tym, że mają mniejsze bazy klientów niż operatorzy działający na rynku dłużej.
ARCEP proponuje, by w początkowym okresie stawka MTR dla trzech największych operatorów wynosiła - 1,5 eurocenta za minutę, a dla nowych graczy 2,4 eurocenta za minutę, a potem w ciągu dwóch lat ta asymetria była stopniowo niwelowana.
- Francuscy klienci dopiero zaczynają odczuwać pozytywne skutki tego, że ARCEP zrównał stawki MTR dla trzech działających najdłużej na rynku operatorów i są one ustalane na podstawie ponoszonych kosztów. Pojawianie się na rynku nowych operatorów na pewno podnosi jego konkurencyjność. Jednak wprowadzanie asymetrii i wyższych MTR dla nowych graczy może mieć uzasadnienie tylko wtedy, gdy odzwierciedla to rzeczywiste koszty – uważa Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Według KE ARCEP nie dostarczył przekonywujących argumentów, że nowi gracze ponoszą wyższe koszty lub tracą na połączeniach, które ich klienci zakańczają w innych sieciach.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rpkom.pl
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Jak zwykle rynek komórkowy nie godzi się łatwo z narzuconymi odgórnie zmianami stawek MTR, i jak zwykle - mimo wydanych decyzji SMP - trwa spór o ich wdrożenie. Inaczej niż zwykle MNO z wielkiej trójki nie tworzą jednak monolitu i mają kompletnie różną wizję sfinalizowania problematycznej sprawy. Przedłużające się negocjacje wprawiają w nerwowość Urząd Komunikacji Elektronicznej, który być może będzie musiał drastycznymi ruchami zmusić operatorów do przyjęcia nowych stawek. Jak twierdzi: ma narzędzia i nie zawaha się ich użyć
Od kilku tygodni na rynku trwa dyskusja, czy przypadkiem nie dałoby się podnieść stawek terminacyjnych na połączenia przychodzące do Polski spoza krajów Unii Europejskiej. Rzecznicy pomysłu podnoszą, że dzięki temu zniweluje się nie kontrolowaną asymetriępomiędzy Polską o pozaunijną zagranicą. Przeciwnicy, że to prosta droga do otwarcia nowego pola nadużyć. Na "tak" jest Urząd Komunikacji Elektronicznej, ale to jednak nie regulator rozstrzygnie, jak zakończy się ta inicjatywa
Magdalena Gaj, prezes UKE, jeszcze w grudniu będzie przekonywać prezesów sieci komórkowych, aby szybko dostosowali stawki MTR do wskazanych w wydanej dziś decyzji. Zapowiada kontrolę.
8,26 gr. od stycznia 2013 roku, 4,29 gr. od lipca przyszłego roku – taką ścieżkę obniżki hurtowych stawek MTR, części przychodów sieci komórkowych – zaproponował dziś Urząd Komunikacji Elektronicznej, potwierdzając nasze doniesienia
Według różnych szacunków o 1,5-2 mld zł obniżyłyby się przychody sieci komórkowych w Polsce w 2013 r. gdyby od stycznia regulator ściął stawki MTR do około 4 gr. za minutę. Z wypowiedzi Magdaleny Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej dla rpkom.pl wynika jednak, że to, czy do takiej obniżki dojdzie z początkiem przyszłego roku nie jest wcale pewne
Urząd Komunikacji Elektronicznej rozważa wolniejsze obniżki hurtowych stawek sieci komórkowych
Rynek hurtowy nie rozpieszcza działających na nim operatorów, bo wolumeny minut nie rosną zbyt szybko, a stawki raczej spadają. Według Katarzyny Dolnej, szefowej interkonektu w TK Telekom, sposobem na ten segment jest szybkość działania w podpisywaniu umów i uruchamianiu nowych punktów styków. TK Telekom naruszył status quo na rynku hurtowym od czasu jej przyjścia do spółki
Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął dyskusję na temat wysokości stawek MTR, jakie będą obowiązywały w Polsce do początku 2013 r. Jednolitego stanowiska przedsiębiorców oczywiście nie ma. Linia podziału od kilku lat jest ta sama: trzej operatorzy zasiedziali bronią jak najwyższego poziomu stawek, P4 dąży do maksymalnej obniżki. Pozornie dzisiaj operatorzy dyskutują o pryncypiach i metodologii modelu wyznaczenia stawek, ale koniec końców chodzi wyłącznie o ich wysokość. Zadecyduje więc polityka, ponieważ modele są na tyle elastyczne, aby mogły z nich wyniknąć różne stawki. Jedyne co wydaje się pewne, to spadek do poziomu kilku groszy za minutę
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas