Ropa Naftowa (Bank Ochrony Środowiska) - wady i zalety

Wybierając produkt strukturyzowany, w który będziemy chcieli zainwestować pieniądze, można się kierować różnymi pobudkami. Można zwracać uwagę na poziom ochrony kapitału, maksymalny zysk, sposób obliczenia ostatecznej premii inwestycyjnej, ale można również zacząć wybór produktu od określenia aktywa, z którym wiążemy nadzieję na duży zysk, a dopiero potem zwracać uwagę na czynniki wymienione powyżej. Ilu inwestorów, tyle pomysłów na inwestycję, dlatego w naszym cyklu staramy się przyjrzeć różnym produktom. Tym razem prześwietlimy produkt Bank Ochrony Środowiska

Publikacja: 08.10.2012 10:52

Ropa Naftowa (Bank Ochrony Środowiska) - wady i zalety

Foto: Fotorzepa, Kuba Krzysiak kk Kuba Krzysiak

Produkt ocenia Michał Szeliski, analityk Structus.pl:

Ropa Naftowa jest strukturą o dwuletnim horyzoncie inwestycyjnym z pełną ochroną zainwestowanego kapitału zaoferowanym w formie polisy na życie i dożycie, co pozwoli inwestorom na uniknięcie ewentualnego podatku od zysków kapitałowych.

Jak wskazuje nazwa produktu, premia inwestycyjna została uzależniona od notowań ropy naftowej, a konkretnie od notowań kontraktów terminowych na Brent Crude Oil na giełdzie ICE Futures Europe. Na koniec okresu inwestycji klienci będą w 85-115 proc. partycypować we wzroście notowań kontraktów, przy czym dodatnia stopa zwrotu z kontraktów zostanie pomniejszona o 9 punktów procentowych. Jednocześnie maksymalny zysk został ograniczony przez 20 procent. Oznacza to, że inwestorzy zarobią tylko wtedy, kiedy ropa wzrośnie o więcej niż 9 procent.

Bank nie pobiera od klientów opłaty wstępnej. Opłata likwidacyjna wynosi natomiast maksymalnie 10 proc. powiększone o 200 zł i będzie maleć do 3 proc. (plus 200 zł) w miarę upływu czasu.

Do inwestycji w strukturę BOŚ zniechęca trochę maksymalny zysk, który nie jest zbyt wysoki, a jednocześnie brak prostego przełożenia wzrostu notowań ropy na zysk. Dla początkującego inwestora może to być trochę zbyt skomplikowane, a jednocześnie być powodem do rozczarowania na koniec, jeśli mimo wzrostu notowań ropy inwestycja nie wygeneruje odsetek.

Oczywiście potencjał inwestycyjny produktu każdy musi ocenić sam. Dla osób chcących zainwestować w ropę i jednocześnie ceniących sobie ochronę zainwestowanego kapitału, może to być dobre rozwiązanie, ale powinno być poparte własną analizą.

Struktura Ropa Naftowa dostępna jest w Banku Ochrony Środowiska do 23 października br. Aby zainwestować w ten produkt, trzeba wyłożyć minimum 3 tys. złotych.

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego