O wiele szybciej przyrasta grono użytkowników mobilnego internetu, które miedzy I kwartałem 2012 r. a tym samym okresem 2013 r. urosło o 45 proc., sięgając około 1,7 mld. Ericsson prognozuje, że do 2018 roku liczba ta urośnie do 7 mld. Jak wynika z raportu firmy Ericsson, na świecie rośnie nie tylko liczba subskrypcji, ale również średnia ilość transferu danych przypadających na subskrybenta. Do wzrostu przepływu danych przyczynił się znaczny wzrost sprzedaży smartfonów. W pierwszym kwartale tego roku połowa sprzedanych telefonów komórkowych na świecie była smartfonami. Jednocześnie jednak zwiększa się liczba osób użytkowników mobilnego internetu korzystających z laptopów i tabletów. Liczba takich subskrypcji wzrośnie w latach 2012-2018 z 300 mln do 850 mln.
Wszystko to spowoduje szybki wzrost transmisji danych w sieciach mobilnych. Ericsson podkreśla, że między I kw. 2012 r. a I kw. 2013 r. podwoiła się. Dla porównania ruch głosowy w tym samym okresie zwiększył się tylko o 4 proc. Według Ericssona tendencja podwajaniu wolumenu transmisji danych w ciągu 12 miesięcy utrzyma się także w najbliższych kwartałach. Co ważne, przesył danych w sieciach mobilnych rośnie szybciej niż w stacjonarnych, choć ten drugie dominuje pod względem wolumenu i długo jeszcze będzie dominował. W 2013 r. przez sieci mobilne zostanie przesłanych 4 proc. wszystkich danych w sieciach telekomunikacyjnych, a w 2018 r. udział ten wzrośnie do 9 proc.
Najszybciej rośnie transmisja wideo. To efekt, z jednej strony, upowszechniania się takich technologii, jak HSDPA, czy LTE, a z drugiej pojawiania się na rynku urządzeń mobilnych z coraz większymi ekranami o coraz lepszych parametrach transmisji. Według prognoz Ericssona w 2018 r. wideo będzie odpowiadać za około połowę danych przesyłanych w sieciach mobilnych. Dla porównania udziały ruchu generowanego przez WWW, czy serwisy społecznościowe wyniosą po około 10 proc.
Dzisiaj jednak statystyczny użytkownik smartfona znacznie więcej czasu poświęca na korzystanie z serwisów społecznościowych niż wideo. W niektórych z sieci mobilnych przeznacza na to średnio nawet 85 minut dziennie, wykorzystując właśnie smartfony.
Autorzy raportu podkreślają, że w szczególnie w krajach najbardziej rozwiniętych klienci sieci komórkowych chętnie będą migrować do technologii zapewniających szybsze transfery, jak HSDPA czy LTE. W końcu 2012 r. pokrycie sieciami w technologii WCDMA/HSPA obejmowało 55 proc. mieszkańców globu, a w 2018 r. możliwość korzystania z niej będzie miało 85 proc. ludzi na świecie.