Wykorzystaj potencjał drzemiący w nieruchomościach twojej firmy

Sprzedaż i najem zwrotny nieruchomości stanowią sprawdzoną i atrakcyjną formę pozyskania kapitału dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

Publikacja: 02.07.2021 04:00

Wykorzystaj potencjał drzemiący w nieruchomościach twojej firmy

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z firmą INWI

W krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych jest ona stosowana z sukcesem od wielu lat, a zarówno liczba jak i wolumen transakcji najmu zwrotnego nieprzerwanie rośnie. W Polsce ta forma finansowania stopniowo zyskuje na popularności zarówno wśród właścicieli dużych firm myślących o przyspieszeniu ich rozwoju, jak i tych zmagających się z problemami restrukturyzacji.

Po okresowym załamaniu sytuacji gospodarczej na świecie spowodowanym epidemią Covid-19 w I połowie 2020 r. koniunktura ulega sukcesywnej poprawie, co widoczne jest w rekordowych notowaniach indeksów giełdowych, ożywieniu na rynku pracy oraz nieustannie rosnących cenach surowców. W dużej mierze wynika to ze zwiększenia podaży pieniądza przez banki centralne, co już skutkuje przyspieszeniem inflacji. Czas taniego pieniądza może w najbliższych miesiącach się skończyć, wymuszając tym samym bardziej racjonalne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa.

Firmy posiadające nieruchomości „na swoim bilansie", poszukujące sposobów przyspieszenia rozwoju lub poprawy trudnej sytuacji finansowej powinny rozważyć sprzedaż i najem zwrotny nieruchomości (ang. sale and leaseback) jako formę uwolnienia środków finansowych „zamrożonych" w swoich nieruchomościach.

Struktura transakcji polega na tym, że właściciel nieruchomości sprzedaje ją inwestorowi, a następnie najmuje ją na długi okres na z góry ustalonych warunkach. Korzyści są obopólne. Sprzedający otrzymuje środki finansowe, które dotychczas były „zamrożone" w jego nieruchomościach, mogąc jednocześnie może je przeznaczyć na nowe inwestycje lub spłatę zobowiązań – tłumaczy Daniel Radkiewicz, prezes firmy INWI, która reprezentuje fundusz inwestycyjny specjalizujący się w tego typu transakcjach.

Fundusz ten specjalizuje się w transakcjach leasingu zwrotnego nieruchomości – głównie obiektów magazynowych, hal produkcyjnych czy biurowców. Firmy rozważające skorzystanie z tej opcji finansowania powinny mieć roczny obrót powyżej 80 milionów euro. Istotne jest, aby firma sprzedająca nieruchomość nadal w niej pozostała przez okres co najmniej 10 lat. Może ją w tym czasie wykorzystywać i zarządzać tak, jak to miało miejsce przed transakcją sprzedaży.

Zasadnicze korzyści dla firm sprzedających to:

- możliwość uzyskania 100% wartości rynkowej sprzedawanej nieruchomości

- kontynuowanie operacyjnego zarządzania sprzedaną nieruchomością

- korzyści finansowe

- minimum formalności

W Polsce właściciele firm i dyrektorzy finansowi zaczynają stopniowo rozważać wykorzystanie tego typu transakcji, postrzegając je jako ważne źródło finansowania oraz możliwość poprawy efektywności finansowej swoich przedsiębiorstw – szczególnie tych dużych, z mocną pozycją rynkową.

W Polsce przez 15 ostatnich lat z tego rozwiązania skorzystały takie firmy jak Danone, Orange, Philips, METRO czy DSV. Wartość zawartych przez nie transakcji przekracza 1 miliard euro – dodaje Przemysław Ciupek, dyrektor inwestycyjny w spółce INWI.

Wiele wskazuje na to, że sprzedaż i najem zwrotny staną się jeszcze bardziej popularne. Obecnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z ponad 20 dużymi firmami, które wcześniej nie znały korzyści tego rozwiązania. Ich zarządy zamierzają skoncentrować się na swojej podstawowej działalności, dostrzegając jednocześnie, iż posiadanie na własność niektórych aktywów nie jest dla nich optymalnym rozwiązaniem – mówi Przemysław Ciupek.

Artykuł powstał w ramach dodatku promocyjno-informacyjnego Usługi dla Biznesu

Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ekonomia
Wierzyciel zlicytuje maszynę Janusza Palikota i odzyska pieniądze