Jak wynika z danych zebranych przez Analizy Online na strukturach zakończonych w minionych sześciu miesiącach można było zarobić w skali roku średnio 2,01 proc. netto, czyli już po uwzględnieniu podatku od dochodów kapitałowych. To wprawdzie nieco lepszy wynik niż w I kw. 2013 r., kiedy to przeciętna stopa zwrotu wyniosła 1,78 proc., ale efekty inwestycji w dalszym ciągu rozczarowują. Dla porównania, w czerwcu na rocznych lokatach bankowych można było zyskać średnio nieco ponad 2,2 proc. netto.
Warto było postawić na rynki kapitałowe
Najwyższe stopy zwrotu spośród produktów opartych na typowych aktywach bazowych przyniosły struktury powiązane z indeksami i akcjami – odpowiednio 2,45 proc. i 1,97 proc. zysku rocznie. – Duży wpływ na wyniki produktów strukturyzowanych miała dobra koniunktura na globalnych rynkach – mówi Anna Księżak, młodszy analityk Analiz Online. – W pierwszym półroczu indeks MSCI World zyskał 4,7 proc. Jedne z najwyższych stóp zwrotu generowały indeksy giełdowe w Japonii, gdzie Nikkei 225 wzrósł o 31,6 proc., oraz w USA – S&P500 zyskał w tym czasie 12,6 proc. Dzięki temu produkty, których instrumentami bazowymi były indeksy, wyselekcjonowane akcje spółek czy wreszcie indeksy branżowe osiągały przyzwoite wyniki – tłumaczy Księżak.
Gorzej od średniej rynkowej radziły sobie struktury walutowe. Przeciętnie można było na nich zarobić 1,87 proc. w skali roku. Powodów do zadowolenia nie mogą mieć inwestorzy, którzy postawili na surowce. Gwałtowne załamanie cen metali szlachetnych i przemysłowych w ostatnich miesiącach nie pozostało bez wpływu na wyniki większości struktur bazujących na tych aktywach. Średnia stopa zwrotu z tej grupy produktów wyniosła tylko 1,54 proc.
Najwięcej zarobili klienci Alior Banku
Słabe wyniki większości zapadających struktur nie oznaczają jednak, że na rynku nie było produktów, na których nie dało się dobrze zarobić. 20 najzyskowniejszych struktur przyniosło średnią roczną stopę zwrotu w wysokości 8,74 proc., a w przypadku czołowej dziesiątki było to nawet blisko 10 proc.
Najlepszym produktem okazała się trwająca 2,5 roku Złota Inwestycja (1) zaoferowana przez Alior Bank, oparta na strategii Gold Trendvol powiązanej z ceną złota, która przyniosła 12,1 proc. zysku netto rocznie. – Strategia pracowała dynamicznie na rynku złota, w zależności od panującego trendu inwestowano we zwyżki lub spadki cen kruszcu. Dodatkowo w strategię wbudowany był mechanizm stabilizacji ryzyka, który ograniczał ekspozycję rynkową w przypadku zbyt silnych wahań cen – tłumaczy Marcin Kobus, menedżer ds. produktów inwestycyjnych w Alior Banku.