W 2013 roku miał miejsce znaczny wzrost liczby incydentów naruszenia bezpieczeństwa dotyczących urządzeń mobilnych. Głównym celem większości szkodliwych aplikacji mobilnych była kradzież pieniędzy, a następnie danych osobistych. Android nadal stanowi najpopularniejszy cel ataków, przyciągając aż 99,9 proc. znanego szkodliwego oprogramowania - wynika z podusmowania firmy Kaspersky Lab.
W tym roku eksperci z Kaspersky Lab wykryli 104 427 nowych modyfikacji szkodliwych programów dla urządzeń mobilnych - o 125 proc. więcej niż w 2012 r. Warto dodać, że mowa tu o sygnaturach, z których każda może obejmować nawet tysiące unikatowych szkodników. W samym tylko październiku 2013 r. zarejestrowano 19 966 nowych modyfikacji mobilnych szkodliwych programów. Jest to 50 proc. całkowitej liczby zagrożeń zidentyfikowanych przez Kaspersky Lab w całym 2012 roku.
- Nic nie wskazuje na to, aby miało nastąpić spowolnienie tempa rozwoju szkodliwych aplikacji dla Androida. Obecnie większość szkodliwego oprogramowania jest tworzona w celu uzyskania dostępu do urządzenia. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości pojawi się pierwszy masowy robak dla Androida. Android spełnia wszystkie warunki idealnego celu cyberprzestępców - to powszechnie wykorzystywany system operacyjny, który jest łatwy w użyciu zarówno przez twórców aplikacji, jak i autorów szkodliwego oprogramowania - podkreśla Christian Funk, starszy analityk szkodliwych programów w Kaspersky Lab.