Nieustanna pogoń za rosnącym popytem na energię jest motorem napędzającym postęp technologiczny, handel, rozwój społeczeństw, a często i powodem wojen i zbrojeń. Właśnie ta pogoń jest tematem książki The Quest autorstwa Daniela Yergina.
Autor doskonale wie, co pisze, bo zajmował się problematyką energetyki zarówno jako ekonomista, jak i uczestnik skomplikowanych negocjacji w sprawie wydobycia ropy. Jego książka jest więc szczegółowym opisem wszystkich energetycznych aspektów naszego świata. Zaczynając od technologii wydobycia surowców, wytwarzania paliw, poprzez politykę aż do szarego konsumenta, którego życie kształtują ceny energii i urządzenia z niej korzystające.
Autor podzielił swoją książkę na części, które z grubsza odpowiadają wszystkim podstawowym źródłom energii, tj. ropie, gazowi, węglowi itp. Dużo miejsca poświęcono także nowym alternatywnym źródłom energii oraz problemom ochrony klimatu, która ma obecnie olbrzymi wpływ na energetykę. Wszystko jest pokazane w kontekście historycznym.
Dość szczegółowo przypomniani są ludzie, którzy zajmując się surowcami czy technologiami, stworzyli obecny kształt energetyki naszego globu. Wielu z tych ludzi w Polsce praktycznie nie znamy, choć na co dzień korzystamy z ich osiągnięć. Dość wymienić np. Johna Tyndalla naukowca, który jako pierwszy zajmował się związkiem między klimatem, a gazami cieplarnianymi. Hyman Rickover zajmował się standardami technologicznymi, natomiast Samuel Insull, przedsiębiorca z Chicago, jako pierwszy sprzedawał prąd, opierając się na wskaźnikach liczników, a nie liczbie żarówek zainstalowanych przez odbiorców.
Książka jest bardzo ciekawa, choć masa podawanych faktów powoduje, że nie czyta się jej szybko. Jej zaletą jest wszechstronność i niezwykła aktualność (wadą jest brak indeksu). Większość spraw jest „dociągnięta" do ubiegłego roku.