Funduszom bezpiecznym (obligacji i pieniężnym) na ogół najłatwiej udaje się uzyskać stopy zwrotu przewyższające benchmark, czyli wzorzec służący do porównań. Jednak tym razem odsetek takich skutecznych funduszy nie przekroczył 50 proc.
Zdecydowanie gorzej poradziły sobie fundusze obligacji (papierów dłużnych). Tylko ?36 proc. z nich wypracowało wyniki lepsze od wzorca. Jest to o tyle zaskakujące, że do połowy ubiegłego roku na rynku papierów skarbowych mieliśmy hossę.
Najlepiej w tej grupie wypadła Opera Avista.pl. Fundusz ten w badanych przez nas okresach uzyskiwał największe nadwyżki ponad benchmark.
Swoje wysokie pozycje w grupie potwierdziły też: PZU Papierów Dłużnych Polonez oraz PKO Obligacji Długoterminowych. Oba uzyskały w naszym rankingu podobną liczbę punktów. Warto też zwrócić uwagę na bardzo dobre wyniki funduszu Aviva Investors Obligacji Dynamiczny. Choć nie ma pełnej, trzyletniej historii, znalazł się w zestawieniu na wysokiej czwartej pozycji.
Funduszy, które powstały w czasie, gdy zaczynała się hossa na rynku obligacji, i które potrafiły w pełni ją wykorzystać, jest zresztą więcej. Można wymienić np. UniObligacje Aktywny, Ipopema Obligacji czy BPS Obligacji.