Oprócz dobrze przygotowanego sprzętu, w kieszeni kurtki powinno znaleźć się coś jeszcze – odpowiednia polisa chroniąca od nieprzewidzianych zdarzeń.
- Wykupując ubezpieczenie należy przede wszystkim sprawdzić czy wybrany przez nas wariant pokrywa koszty wypadków narciarskich, jeżeli nie ma tam takiego ryzyka, należy rozszerzyć podstawową ochronę ubezpieczeniową o zakres obejmujący uprawianie sportów zimowych – zaznacza Patrycja Wojdyga, rzecznik prasowy Signal Iduna. - Wśród wielu ryzyk ubezpieczeniowych jakie możemy wybrać, w szczególności przy zagranicznych wyjazdach narciarskich, zwróćmy uwagę na koszty leczenia, assistance, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty ratownictwa. Przy zagranicznych wojażach, koszty leczenia, koszty transportu są bardzo wysokie, wysokie sumy ubezpieczenia na polisie pokryją wszystkie roszczenia, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat z własnych pieniędzy.
Eksperci polecają również rozszerzenie ubezpieczenia o odpowiedzialność cywilną, która zabezpieczy nas przed zapłatą odszkodowania osobie, której wyrządziliśmy szkodę podczas uprawiania sportów zimowych. Polecamy również ubezpieczenie sprzętu narciarskiego. Joanna Nadzikiewicz, dyrektor handlowy Europ Assistance Polska zaznacza, że na rynku możemy znaleźć bardzo dużo ofert ubezpieczeniowych. Warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej polisy, czy sumy ubezpieczenia kosztów leczenia są wystarczająco wysokie, by pokryć ewentualne koszty medyczne. Optymalną sumą jest 100-300 tysięcy złotych. Drugim ważnym elementem polisy jest jej zakres terytorialny a także definicje ryzyka. Jeśli wybieramy się na narty lub snowboard, ważne jest by polisa pomogła nam w razie nieszczęśliwego wypadku wynikającego z uprawiania tych sportów.
Wybierając się w polskie góry, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie wypadkowe z bogatym assistance medycznym i świadczeniem rehabilitacji. Takie ubezpieczenie zapewnia nie tylko odszkodowanie na wypadek uszczerbku na zdrowiu, ale także niezbędną pomoc tuż po zdarzeniu: wizytę lekarza, opiekę pielęgniarską, dostarczenie leków czy pomoc domową, jeśli będziemy dłużej unieruchomieni w związku z wypadkiem. Bardzo ważna jest również pomoc w organizacji i prowadzeniu rehabilitacji – często wypłata świadczenia pieniężnego nie do końca jest pomocna, ponieważ i tak nie wiemy, do którego ośrodka rehabilitacyjnego się udać lub czy ułożony plan rehabilitacji jest dla nas na pewno odpowiedni. Opieka i pomoc dedykowanego opiekuna rehabilitacji zdejmuje z nas ciężar samodzielnych poszukiwań ośrodka, umawiania się na wizyty, a w pełnej wersji również pokryje koszty rehabilitacji. Wybierając się poza granice kraju, warto upewnić się, że polisa w wersji podstawowej pokrywa uprawianie sportów. Jeśli nie, należy dokupić rozszerzenie takiej polisy i dopasować sumę ubezpieczenia. Nie rekomendujemy zakupu polisy tylko w wariancie podstawowym, której cena jest atrakcyjna, ale sumy ubezpieczenia nie pokryją wszystkich kosztów medycznych w razie nieszczęśliwego wypadku. Warto upewnić się, że polisa obejmuje również pomoc w razie uszkodzenia / utraty sprzętu oraz pokrycie kosztów na wypadek niespodziewanego zamknięcia stoków ze względu na złe warunki pogodowe. Bardzo ważne jest też by takie polisy zawierały ubezpieczenie OC na wypadek szkody wyrządzonej osobom trzecim lub ich mieniu przez nas samych lub przez dzieci.
Przed czym chroni nas takie ubezpieczenie?