Grupa TRUMPF – obecnie światowego formatu lider centrów do obróbki plastycznej blach – rozpoczynała swoją rynkową ekspansję jako firma rodzinna. Ten charakter organizacji utrzymuje do dziś!
Rynkowe entrée było skromne. Oto 93 lata temu jej założyciel Christian Trumpf nabył niewielki warsztat mechaniczny Juliusa Geigera w Stuttgarcie i rozpoczął produkcję giętkich wałów do urządzeń dentystycznych oraz używanych przy ręcznej obróbce precyzyjnych detali, np. w drukarniach. Przedsiębiorstwo rozwijało się pomyślnie, rozszerzając swą ofertę rynkową o mechaniczne nożyce do blachy oraz inne narzędzia o napędzie pneumatycznym i elektrycznym. W kolejnych latach dołączają do nich obrabiarki stacjonarne. Maszyny te stają się domeną zakładu, otwierając mu rynki ówczesnej Europy.
Rozwój i pozyskanie rzeszy klientów pozwoliły w 1955 roku utworzyć filię firmy TRUMPF w Hettingen, pierwsza zagraniczna placówka zaś powstała w roku 1963 w Zug w Szwajcarii. W tym okresie ostatecznie wykształcony zostaje kierunek rozwoju urządzeń TRUMPF – będą to sterowane obrabiarki do precyzyjnego kształtowania wyrobów z blach. Opatentowanie pierwszych modeli pras sterowanych współrzędnościowo spowodowało istotne zwiększenie wydajności produkcji, a także jakości wycinanych kształtek.
Sensacją światową stał się zaprezentowany w 1968 roku na 11. Paryskiej Wystawie Obrabiarek TRUMATIC 20. Był to pierwszy automat sterowany numerycznie. Pełny algorytm realizowanej technologii wprowadzano do maszyny za pomocą taśm perforowanych. Sukces inżynierów i techników przedsiębiorstwa pozwolił na założenie kolejnej centrali, tym razem na cały rynek amerykański, w Farmington (1969). Równie znaczącym momentem w historii zakładu było zbudowanie i przeniesienie produkcji do Ditzingen koło Stuttgartu i w tym mieście do dziś znajduje się główna siedziba koncernu TRUMPF.
