TRUMPF – TRADYCJA, INNOWACYJNOŚĆ, ROZWÓJ

TRADYCYJNE WARTOŚCI obecnie nabierają znaczenia, częściej są zauważane i coraz wyżej cenione. W świecie pełnym zmian, codziennego tempa, pogoni za sukcesami nieczęsto odnajdujemy instytucje mogące poszczycić się wieloletnią historią i dorobkiem, na który składa się trud kolejnych pokoleń właścicieli. Szacowni przedsiębiorcy ogłaszają ze szczerą dumą na szyldach swych zakładów: „Firma istnieje od...”. W przypadku FIRMY TRUMPF pojawia się tu rok 1923! Losy przedsiębiorstwa i jego współczesny format układają się w barwną, wartą poznania opowieść.

Publikacja: 12.09.2016 11:47

Grupa TRUMPF – obecnie światowego formatu lider centrów do obróbki pla­stycznej blach – rozpoczy­nała swoją rynkową ekspan­sję jako firma rodzinna. Ten charakter organizacji utrzymuje do dziś!

Rynkowe entrée było skromne. Oto 93 lata temu jej założyciel Christian Trumpf nabył niewielki warsztat me­chaniczny Juliusa Geigera w Stuttgar­cie i rozpoczął produkcję giętkich wa­łów do urządzeń dentystycznych oraz używanych przy ręcznej obróbce pre­cyzyjnych detali, np. w drukarniach. Przedsiębiorstwo rozwijało się pomyśl­nie, rozszerzając swą ofertę rynkową o mechaniczne nożyce do blachy oraz inne narzędzia o napędzie pneumatycz­nym i elektrycznym. W kolejnych la­tach dołączają do nich obrabiarki sta­cjonarne. Maszyny te stają się dome­ną zakładu, otwierając mu rynki ówczesnej Europy.

Rozwój i pozyskanie rzeszy klien­tów pozwoliły w 1955 roku utworzyć filię firmy TRUMPF w Hettingen, pierwsza zagraniczna placówka zaś powstała w roku 1963 w Zug w Szwaj­carii. W tym okresie ostatecznie wy­kształcony zostaje kierunek rozwoju urządzeń TRUMPF – będą to stero­wane obrabiarki do precyzyjnego kształtowania wyrobów z blach. Opa­tentowanie pierwszych modeli pras sterowanych współrzędnościowo spo­wodowało istotne zwiększenie wydaj­ności produkcji, a także jakości wyci­nanych kształtek.

Sensacją światową stał się zaprezen­towany w 1968 roku na 11. Paryskiej Wystawie Obrabiarek TRUMATIC 20. Był to pierwszy automat sterowany nu­merycznie. Pełny algorytm realizowa­nej technologii wprowadzano do ma­szyny za pomocą taśm perforowanych. Sukces inżynierów i techników przed­siębiorstwa pozwolił na założenie ko­lejnej centrali, tym razem na cały ry­nek amerykański, w Farmington (1969). Równie znaczącym momen­tem w historii zakładu było zbudowa­nie i przeniesienie produkcji do Dit­zingen koło Stuttgartu i w tym mieście do dziś znajduje się główna siedziba koncernu TRUMPF.

” TRUMPF Werkzeugmaschinen w Ditzingen”

Techniki laserowe

Grupa TRUMPF kojarzona jest głownie z produkcją urządzeń lasero­wych. Są to maszyny na najwyższym światowym poziomie. Bezspornie pio­nierskie wprowadzenie techniki lase­rowej do produkcji przez naukowców koncernu miało miejsce już w 1979 roku. Były to wówczas konstrukcje oparte na laserach CO2 i stosowane np. w wykrawarkach TRUMATIC 180. Wkrótce firma podjęła samodzielne wytwarzanie laserów o coraz nowo­cześniejszej konstrukcji i większych mocach. Pojawiały się także kolejne unikatowe rozwiązania, m.in. zastoso­wanie ruchomej głowicy laserowej za­miast przemieszczania całej obrabia­nej blachy. Początek lat dziewięćdzie­siątych ubiegłego stulecia przyniósł nowe sukcesy, mianowicie opracowa­nie i wprowadzenie do produkowanych obrabiarek laserów na ciele stałym. Konsekwentny rozwój technologii ob­róbki blach i perfekcyjne operowanie takimi procesami jak gięcie (1992) oraz obróbka rur (1999) umożliwiły koncernowi wejście na rynki urządzeń o wysokim stopniu zaawansowania technicznego, np. w branży aparatury medycznej.

Praktycznie każdego roku portfolio firmy TRUMPF jest uzupełniane zna­komitymi urządzeniami. Kluczową dla przedsiębiorstwa dziedziną są stacjo­narne obrabiarki do wycinania, kształ­towania, laserowego cięcia i wygina­nia blach, dodatkowo klienci całego świata zaopatrują się w elektronarzę­dzia marki TRUMPF, m.in.: nożyce do rozcinania i cięcia blach bez odkształ­ceń, zamykarki zakładek blacharskich i niciarki do łączenia blach i profili, gratownice i ukosowarki do estetycz­nego wykańczania krawędzi i wiele in­nych. Grupa TRUMPF oferuje także ustroje elektroniczne, jak generatory wysokonapięciowe: plazmowe, do grzania indukcyjnego i do wzbudza­nia laserów CO2.

Szeroki zakres produktów oraz glo­balna sieć produkcyjna i handlowa (przedsiębiorstwo obsługuje na świe­cie 56 oddziałów, w Europie, Amery­ce Północnej i Południowej, w Azji; jednostki produkcyjne zlokalizowane są w Niemczech, Austrii, Chinach, Czechach, we Francji, w Wielkiej Bry­tanii, Indiach, Japonii, Meksyku, Pol­sce, Singapurze, Szwajcarii i USA) sprawiły, że obroty w roku rozlicze­niowym 2014/2015 wyniosły 2,72 mi­liarda euro. Zatrudnienie w zakładach holdingu TRUMPF znalazło ponad 11 tysięcy naukowców, inżynierów i pra­cowników produkcji. W samej tylko Polsce pracuje ponad 300 osób, z po­śród których np. w dziale Badań i Roz­woju w Zielonce pod Warszawą głów­ną kadrę naukowców stanowi grupa 40 młodych absolwentów polskich uczel­ni technicznych.

Firma rodzinna

Jak wspomniano, TRUMPF jest przedsiębiorstwem rodzinnym. W 2005 roku, po ponad 40 latach sprawowa­nia zarządu, profesor Berthold Leibin­ger przekazał stery kolejnemu pokole­niu rodziny. Prezesem i przewodniczą­cą zarządu została doktor Nicola Leibinger-Kammüller, stanowisko za­stępcy przewodniczącego objął doktor Peter Leibinger.

Od początku istnienia firmy kolejni właściciele zdawali sobie sprawę, że tylko nowoczesność i jakość wyrobów oraz rzetelność relacji z ich nabywca­mi budować będą trwałość przedsię­biorstwa. To przesłanie jest aktualne do dziś. O nowoczesności i atrakcyj­ności wyrobów holdingu świadczyć mogą liczne nagrody zdobywane rok­rocznie przez TRUMPF podczas wie­lu targów i wystaw na całym świecie niezmiennie niemal w każdej katego­rii: najbardziej innowacyjne centra ob­róbcze, nowoczesne technologie czy najciekawsze stanowiska wystawien­nicze. W tym roku wymienić należy marcowe Targi STOM w Kielcach (Sa­lon Technologii Obróbki Metali) oraz Targi MACH TOOL odbywające się w czerwcu w Poznaniu. Jeszcze tej je­sieni holding będzie prezentował swe najnowsze produkty podczas tak pre­stiżowych targów jak:

Semicon Tajwan 2016

w Taipei Nangang Exhibition Center: 7–9 września br.,

EuroBLECH 2016

w Hannover – Messezentrum: 25–29 paździer­nika br.,

formnext 2016

w Frankfurt-Mes­se: 5–18 listopada br.

O randze tych wydarzeń świadczy liczba uczestniczących w nich firm, zaś liczba zwiedzających sięga dziesiąt­ków tysięcy. W przypadku targów Eu­roBLECH w Hanowerze swe wyroby reklamować będzie 1600 wystawców z ponad 40 krajów całego globu.

„Źródło: Archiwum TRUMPF”

Jakość i innowacyjność

Podstawą budowania jakości pro­dukcji jest oparcie jej organizacji na wytycznych zebranych w postaci od­powiednich certyfikatów nadawanych przez uznane podmioty zewnętrzne. Mogą one w sposób jednoznaczny i bez­stronny określić poziom uzyskiwanej jakości wyrobów, wpływ produkcji na środowisko naturalne, poziom bezpie­czeństwa pracy i wiele innych. TRUMPF zdobył i utrzymuje wszyst­kie kluczowe certyfikaty w tej dziedzi­nie. Zostały przyznane przez czołowe instytucje certyfikujące, jak DQS i LGA InterCert. Na uwagę zasługuje szczególnie świadectwo Zertifizie­rungsgesellschaft mbH LGA InterCert potwierdzające, że produkty przezna­czenia medycznego wytwarzane przez TRUMPF charakteryzują się wszelki­mi cechami składającymi się na oce­nę: JAKOŚĆ NAJWYŻSZA.

Niewątpliwie doskonałym podsu­mowaniem aktywności władz i pra­cowników koncernu TRUMPF jest decyzja, by po dziesięciu latach sku­tecznego działania w Polsce przenieść biuro i hale wystawiennicze z dotych­czasowej siedziby do zaprojektowane­go od podstaw, nowoczesnego obiek­tu o nazwie Centrum Technologii La­serowych. Kompleks zapewni sprawną realizację dalszych zadań przedsiębiorstwa obsługującego setki klientów w RP i krajach ościennych. Lokalizacja Centrum w Warszawie przy ulicy Połczyńskiej 111 umożli­wi bezproblemowy dojazd każdemu zainteresowanemu najnowocześniej­szymi technologiami laserowymi oraz skonsultowanie planów rozwoju wła­snego przedsiębiorstwa z profesjonal­nymi znawcami możliwości obrób­czych, jakie zapewnia promień światła.

Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień