Co roku na warsztaty i panele przyjeżdżają tysiące przedsiębiorców, polityków, naukowców i ekspertów. Skąd tegoroczny postulat „uwolnienia biznesu"? Jak podkreślają organizatorzy, sektor MŚP w Polsce wytwarza 50 proc. PKB i daje ponad 70 proc. miejsc pracy. Mimo to firmy napotykają wiele utrudnień, nie tylko fiskalnych czy prawnych.

– Uwolnienie biznesu to także jego samoocena w celu zwiększenia wydajności pracy, produkcji oraz poszerzenia współpracy międzynarodowej w globalizującym się świecie – mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby w Katowicach, organizator kongresu.

Tegoroczne sesje panelowe i warsztaty obejmą dziesięć bloków tematycznych, m.in. przedsiębiorczość na terenach wiejskich, cyberbezpieczeństwo w miastach, elektryfikacja transportu publicznego, nowoczesne technologie wspierające zarządzanie miastem. Nie zabraknie debat nad innowacyjnością w zarządzaniu, prawem i podatkami, rynkiem pracy i edukacją. Kongresowi będą towarzyszyć trzydniowe Targi Usług i Produktów dla MŚP BIZNES EXPO. Obok polski będą na nich firmy także z Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Belgii. Kongres odbywać się będzie 18–20 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (uczestnictwo bezpłatne, wystarczy się zarejestrować na www.ekmsp.eu). Patronat nad wydarzeniem objęła „Rzeczpospolita".