– Bardzo nam zależy, by nasi studenci mogli szybko zacząć pracę, a nie musieli zaczynać od szkoleń – podkreśla prof. Piotr Płoszajski, prorektor ds. współpracy z zagranicą warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Na szybkie rozpoczęcie pracy będzie mogła liczyć trzydziestka studentów SGH, którzy od września zaczęli naukę w ramach nowego programu „Finanse i zarządzanie w biznesie”. Dwuletni kurs skierowany dla studentów czwartego roku uczelnia realizuje wspólnie z firmą doradczą Ernst & Young przy wsparciu międzynarodowej organizacji ACCA, która zrzesza czołówkę światowych finansistów.
[srodtytul]Wyprzedzić rówieśników[/srodtytul]
To nie pierwszy przykład współpracy SGH z firmami. Uczelnia razem z biznesem przygotowuje studia podyplomowe a firma doradcza McKinsey uczy studentów SGH strategii w praktyce. Jak jednak zaznacza prof. Płoszajskiego kurs przygotowany w wspólnie z E&Y to pierwszy program studiów magisterskich, który łączy wiedzę akademicką z praktyczną. Marinos Athanassiou, dyrektor Ernst & Young Academy of Business ocenia, że jego uczestnicy kończąc studia będą nawet o trzy lata „do przodu” przed swymi rówieśnikami. Nie tylko z Polski.
Jak przypomina prorektor SGH, ponad połowa uczestników ankiety przeprowadzonej przez międzynarodowy serwis rekrutacyjny monster. com stwierdziła, że wiedza zdobyta na studiach nie przydała im się w karierze zawodowej.W Polsce pomaga to zmienić szybko rozwijająca się w ostatnich latach współpraca uczelni z biznesem, która nie ogranicza się już do organizacji praktyk i staży studenckich. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Olaf Gajl zauważa, że z każdym rokiem pojawiają się kolejne inicjatywy wspólnych działań badawczo-naukowych uczelni z biznesem.
Uniwersytet Jagielloński współpracuje z farmaceutyczną Plivą w zakresie prowadzenia prac badawczych i szkoleń, Politechnika Krakowska podpisała umowę na prowadzenie wspólnych projektów badawczych i ich wdrożenia z firmą NTB Grupa, a Politechnika Gdańska rozwija współpracę naukowo-badawczą między innymi z grupą Lotos, Polpharmą, IBM, Intel Technology i Radmorem. Z kolei Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zawarły w tym roku umowy dotyczące współpracy z krakowskim Centrum Technicznym firmy Delphi. Politechnika Rzeszowska w nowym, oddanym we wrześniu, Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego prowadzi badania bezpośrednio związane z nowymi technologiami wprowadzanymi w zakładach WSK Rzeszów i innych przedsiębiorstwach zrzeszonych w projekcie Dolina Lotnicza. Studenci ostatnich lat rzeszowskiej uczelni podczas praktyk w WSK realizują samodzielne projekty, a wiele prac dyplomowych powstaje pod kierunkiem fachowców z branży.