– Kryteria naboru zostały ustalone w taki sposób, żeby zachęcić do udziału w konkursach osoby o wysokich kwalifikacjach merytorycznych. Liczymy, że na nasze zaproszenie odpowiedzą najlepsi fachowcy z poszczególnych dziedzin – mówi „Rz” wiceminister skarbu Michał Chyczewski.

– Chcielibyśmy, by np. rada nadzorcza PKO BP składała się z najlepszych specjalistów, autorytetów z zakresu bankowości i rynków finansowych, zarówno teoretyków, jak i praktyków – dodaje.

Do rady nadzorczej PKO BP ma być powołanych pięciu członków. Rada liczy ich teraz sześciu. Zgodnie ze statutem może w niej zasiadać od sześciu do 11 osób. W PZU minister skarbu chce wymienić w drodze konkursu dwóch członków rady. Pozostanie też w niej dwóch pracowników resortu.– W niektórych spółkach zamierzamy utrzymać przedstawicieli MSP, jeśli są to osoby znające dobrze tematykę związaną z daną firmą – deklaruje Chyczewski. – Ich obecność może zapewnić lepszą komunikację i jakość nadzoru.

Do rady nadzorczej Totalizatora Sportowego zostaną powołane w trybie konkursowym trzy osoby, do rady BGK – jedna, a do rady GPW – 11. Chyczewski potwierdził też w rozmowie z „Rz” wczorajsze informacje Reuters, że zapisy na akcje giełdy mogą się rozpocząć pod koniec drugiego kwartału 2008 r. i że ok. 30 proc. z 48 proc. papierów prywatyzowanych w pierwszym etapie powinno trafić w ręce inwestorów instytucjonalnych. Oferta publiczna najprawdopodobniej wyniesie kilkanaście procent. – Ostateczny podział na transze zależeć będzie od rekomendacji konsorcjum doradczego – zapowiada wiceminister. Powiedział też agencji Reuters, że zaawansowane są rozmowy ze skandynawskim OMX w sprawie sojuszu z GPW.