By móc lepiej absorbować wstrząsy, gospodarka powinna charakteryzować się nie tylko elastycznym rynkiem pracy, ale także elastycznym rynkiem produktu.
[srodtytul]Ważny stopień elastyczności cen[/srodtytul]
Elastyczność rynku oznacza, że po wstrząsie makroekonomicznym (popytowym lub podażowym) gospodarka relatywnie szybko wraca do stanu równowagi, dzięki czemu cała gospodarka zachowuje stabilność. Na elastycznym rynku zasoby są płynnie realokowane pomiędzy najbardziej efektywne przedsiębiorstwa, a firmy nierentowne ograniczają działalność lub wręcz opuszczają rynek. Dostosowania na rynku produktów odbywają się przede wszystkim przez elastyczne ceny dóbr i usług oraz dopasowanie wielkości produkcji do warunków po wystąpieniu szoku cenowego.
[wyimek]68. miejsce zajęła Polska w ostatnim rankingu Banku Światowego dotyczącym prowadzenia biznesu[/wyimek]
Reakcje cen na szoki makroekonomiczne mają istotne znaczenie szczególnie dla kraju należącego do unii walutowej. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że elastyczność cenowa w strefie euro rynku dóbr nie należy do zbyt wysokich (nie dotyczy to dóbr wymienialnych, bo te jako podlegające presji konkurencji z zagranicy silnie reagują na zmiany).