– Najważniejsza sprawa to znajomość angielskiego. Trzeba znać choćby podstawy i mieć przy sobie słownik polsko-angielski – radzi rodakom wybierającym się do pracy na Wyspach Monika Tkaczyk ze Stowarzyszenia Polaków w Wielkiej Brytanii Poland Street.
Jej zdaniem Polacy mają w Anglii opinię fachowców i nawet teraz, przy sięgającym 7,2 proc. bezrobociu, mogą przy odrobinie szczęścia w miarę szybko znaleźć pracę.
Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ub. roku agencje pośrednictwa wysłały (głównie do Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii) prawie 132 tys. osób. Jak jednak ocenia firma Euro-tax.pl, co roku do pracy sezonowej za granicą wyjeżdża ok. 230 tys. Polaków.
W tym roku osłabienie złotego znów podniosło atrakcyjność takich wypraw, a majowe otwarcie rynków pracy Belgii i Danii zwiększyło możliwości zatrudnienia na Zachodzie.
– Pod względem zarobków belgijski rynek może być dla Polaków bardzo atrakcyjny – ocenia Aneta Matysek, dyrektor sprzedaży internetowej giełdy pracy InfoPraca.pl. Wśród aktualnych ofert jest np. posada dla informatyka z biegłą znajomością angielskiego z zarobkami do 2500 euro miesięcznie (pracodawca ma pokryć koszty przenosin do Belgii). Polskie pielęgniarki mogą liczyć na bezpłatną naukę języka i zarobki od 1800 euro wzwyż.