Zarządzający najbardziej agresywnymi funduszami w skali ostatnich trzech lat przegrywają z rynkiem. Tracą średnio 33 proc., a benchmark dla tej grupy podmiotów, liczony przez firmę Analizy Online, składający się w 90 proc. z WIG i w 10 proc. z 1-miesięcznego WIBID, jest na 29-proc. minusie.
Jednak w skali tylko tego roku zarządzający rynek pokonują. 7,1 proc. – tyle średnio zarobiły fundusze akcji krajowych uniwersalnych (czyli bez funduszy akcji małych i średnich spółek), licząc od początku roku. W tym czasie benchmark poszedł w górę 5,9 proc. Te stopy zwrotu to zasługa przede wszystkim ostatniego miesiąca, w którym ceny akcji mocno wzrosły. WIG, wskaźnik szerokiego rynku warszawskiego parkietu, zyskał prawie 8 proc., a WIG20, wskaźnik naszych blue chips, prawie 9 proc. W I półroczu najpierw obserwowaliśmy spore zwyżki, potem dość dotkliwą korektę. Walkę z rynkiem jednak wciąż wielu zarządzających przegrywa. Licząc od początku roku, słabiej od niego wypadło 19 z 33 funduszy.
[srodtytul]Pomagały małe i średnie spółki[/srodtytul]
Bicie benchmarku najlepiej wychodzi w tym roku zarządzającym z Allianz TFI, Quercus TFI, Idea TFI, Legg Mason TFI oraz Aviva Investors TFI (choć nie zawsze w przypadku wszystkich funduszy akcji z danego towarzystwa). Zarządzający przyznają, że w tym roku udało się ponadprzeciętnie zarobić na przykład dzięki inwestycjom w średnie i mniejsze spółki. Jak zawsze ważny był też generalny poziom zaangażowania aktywów na rynku akcji oraz niejednokrotnie trafny dobór spółek do portfela, ponieważ rynek był dość spolaryzowany.
Posiadacze jednostek Allianz Akcji Plus przez siedem miesięcy tego roku zarobili ponad 22 proc. – Bardzo duży wpływ na ten wynik miał II kwartał, kiedy osiągnęliśmy dodatnią stopę zwrotu na mocno spadkowym rynku. Pomogło zmniejszenie zaangażowania w akcje, ale główny wpływ miał bardzo skuteczny hedging, szczególnie w maju. Sprzyjał również dobór spółek – komentuje Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI.