Pakiet dokumentów prawnych ustanawiających nową architekturę nadzoru finansowego w UE ma zacząć obowiązywać od stycznia 2011 r.
Z uwagi na strukturę polskiego sektora finansowego kluczowe, z naszego punktu widzenia, będzie funkcjonowanie europejskiego nadzoru bankowego. Aktywa sektora bankowego w Polsce stanowią bowiem 72 proc. aktywów całego sektora finansowego, a udział kapitału zagranicznego w aktywach naszego sektora bankowego wynosi 68 proc.
?
Nowy model nadzoru w UE jest swoistą odpowiedzią na ostatni światowy kryzys finansowy, który pokazał m.in., jak ważny jest nadzór skoordynowany w ujęciu ponadnarodowym, europejskim. Odpowiedź ta jest szczególna, nie tylko z uwagi na swoją kompleksowość, ale przede wszystkim ze względu na fakt, iż w przeciwieństwie do dotychczasowych, doraźnych działań antykryzysowych jest to rozwiązanie długoterminowe, które ukształtuje unijny sektor bankowy na kilka, a nawet kilkanaście najbliższych lat.
Po raz pierwszy ustanowiony został złożony system nadzoru, który ma być odpowiedzialny zarówno za przeciwdziałanie zagrożeniom w skali makro, jak i mikro. Przyjęty rozbudowany model nadzoru unijnego jest efektem kompromisu, a jego wielostrukturowość będzie kosztować więcej niż dotychczasowe rozwiązania.