Takie są przewidywania producenta nowej technologii RAN (ang.radio acces network) Alcatela-Lucenta. – Dzisiaj prowadzimy testy z operatorami na trzech kontynentach. W przyszłym roku spodziewamy się pierwszych komercyjnych wdrożeń. Można się spodziewać, że w którejś z amerykańskich sieci, ponieważ ten rynek najszybciej przyjmuje nowinki – mówił podczas dzisiejszych warsztatów prasowych Krzysztof Zięcina z Alcatel-Lucent Polska.
Testy z polskimi operatorami jeszcze nie są prowadzone, ale planowane już wyjazdy referencyjne. Według Alcatela-Lucenta najprawdopodobniejsze są wdrożenia nowej architektury w nowych sieci, a więc najprawdopodobniej LTE, choć potencjalnie architektura lightRadio jest kompatybilna z tradycyjnymi rozwiązaniami sieci GSM/UMTS/LTE.
- LightRadio najlepiej pokaże zalety w przypadku gęstych, dedykowanych transmisji danych sieci. Takich właśnie, jak LTE. W porównaniu do modelowej sieci 3G nowe rozwiązanie daje do 51 proc. oszczędności na wdrożeniu i utrzymaniu sieci (TCO) – mówił Krzysztof Zięcina.
Podstawą nowego rozwiązanie, jakie proponuje Alcatel-Lucent, jest w pełni funkcjonalny nadajnik BTS o wymiarach 10 x 10 cm składany modularnie w większe jednostki. W praktyce rozsądne minimum 4-8 „kostek". Zestawy mogą zastąpić wszystkie tradycyjne, dzisiaj stosowane urządzenia, a w przyszłości także femtokomórki. Ich zaletą ma być niewielki rozmiar, skalowalność, zmniejszona konsumpcja energii elektrycznej oraz przeniesienie części procesu przetwarzania sygnału z BTS do centrów przetwarzania danych za pomocą różnych technologii teletransmisyjnych.