Europarlament: roaming potanieje
Urszula Zielińska
Od 1 lipca ceny usług telekomunikacyjnych w romingu ponownie potanieją – postanowili europosłowie. Wczoraj europosłowie przyjęli rozporządzenie ws. opłat za usługi telekomunikacyjne roamingu w Unii Europejskiej. Przewiduje on m.in. obniżenie maksymalnej opłaty za minutę połączenia oraz obniżenie stawki za ściągnięcie jednego megabajta.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1142546_Europarlament:_roaming_potanieje.html (dostęp płatny)
Solorz-Żak nagrodzony
KBAC
VIII nagrodę Lesława A. Pagi otrzymał wczoraj Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Polkomtelu i Polsatu. „To wyróżnienie honorowe przyznawane ludziom, którzy potrafią odważnie podejmować decyzje" – czytamy w uzasadnieniu.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1142543_Solorz-Zak_nagrodzony.html (dostęp płatny)
T-Mobile goni Orange i podtrzymuje: w 2012 r. rynek spadnie
Urszula Zielińska
Przychody Polskiej Telefonii Cyfrowej (T-Mobile) w I kw. rosły. Ale zyski – malały. 14,52 mln aktywnych kart SIM miała w marcu br. Polska Telefonia Cyfrowa (operator sieci T-Mobile). To znaczy, że przez pierwsze trzy miesiące przybyło jej 315 tys. kart: 43 tys. w segmencie najcenniejszych klientów (kontraktowych) i 308 tys. w segmencie na kartę. W ten sposób zagarnęła blisko 60 proc. kart, o które powiększył się cały rynek. http://archiwum.rp.pl/artykul/1142548_T-Mobile_goni_Orange_i_podtrzymuje:_w_2012_r_rynek_spadnie.html (dostęp płatny)
TP odrzuciła propozycję ugody z Netią
Urszula Zielińska
Alternatywny operator ma aż trzy lata na przygotowanie pozwu o odszkodowanie z tytułu strat poniesionych za sprawą działań TP. Wczoraj w warszawskim sądzie gospodarczym odbyła się rozprawa z wniosku Netii, która wezwała Telekomunikację Polską do ugody w sprawie roszczenia wynikającego z kary, jaką Komisja Europejska nałożyła na TP w 2011 roku.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1142542_TP_odrzucila_propozycje_ugody_z_Netia.html (dostęp płatny)
Daniny dla polskiej kinematografii
Danuta Frey
Polski Instytut Sztuki Filmowej jest uprawniony do wydawania interpretacji indywidualnej w sprawie przekazywanych mu wpłat z mediów. Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wpłaty na rzecz PISF są pobierane na podstawie ustawy z 2005 r. o kinematografii. Na mocy art. 19 podmioty prowadzące kina, dystrybutorzy, nadawcy programów telewizyjnych (w tym telewizja publiczna), operatorzy platform cyfrowych i telewizji kablowej, są zobowiązani do corocznego przekazywania 1,5 proc. przychodu na rzecz PISF.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1142618_Daniny_dla_polskiej_kinematografii.html (dostęp płatny)