Jaki tablet najlepszy dla Polaka
Aleksandra Stanisławska
Najchętniej kupujemy urządzenia Apple'a. Silnie reprezentowane są maszyny z Androidem, spore zamieszanie wywołać może system Windows 8. W pierwszych trzech miesiącach tego roku do polskich magazynów trafiło ponad 66 tys. tabletów – wynika z najnowszych danych firmy IDC. Kupując te urządzenia, Polacy przeważnie wybierają iPady. – Najwięcej było tabletów Apple'a, a tanie urządzenia stanowiły zaledwie 13 proc. sprzedaży – mówi „Rz" Damian Godos, analityk IDC. – Jednak od drugiego kwartału udział tych ostatnich będzie rósł.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1147479_Jaki_tablet_najlepszy_dla_Polaka.html (dostęp płatny)
Koreański Samsung wyjmuje asa z rękawa
Spółka zdobywa szturmem rynek smartfonów, również w Polsce. Nową lokomotywą jej sprzedaży może się okazać telefon Galaxy S III, który trafił we wtorek do sklepów. Samsung Galaxy S III, nowy flagowy smartfon w stajni koreańskiego producenta, ma szansę stać się liderem rynku. Zanim firma dopuściła go we wtorek do sprzedaży na terenie Europy i Bliskiego Wschodu, zebrała blisko 9 mln zamówień na to urządzenie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1147478_Koreanski_Samsung__wyjmuje_asa_z_rekawa.html (dostęp płatny)
Mobilna telewizja zintegrowana z naziemną
Magdalena Lemańska
Mobilna TV ruszy w Polsce w technologii DVB-T, w której działa naziemna telewizja cyfrowa. To trend widoczny również w innych państwach. W związku z tym, że w Europie nie udało się znaleźć rynkowego modelu dla mobilnej telewizji działającej w odrębnej technologii (wcześniej w Polsce rozważana była DVB-H), w Polsce ruszy ona w tej samej technologii, w której nadaje już naziemna telewizja cyfrowa. To popularne rozwiązanie także w innych krajach.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1147486_Mo%C2%ADbil%C2%ADna_te%C2%ADle%C2%ADwi%C2%ADzja__zin%C2%ADte%C2%ADgro%C2%ADwa%C2%ADna_z_na%C2%ADziem%C2%ADna.html (dostęp płatny)
Trudne łączenie dużych kablówek
Urszula Zielińska
Wysokie ceny hamują apetyty inwestorów na płatną telewizję. Sieciom telewizji kablowej jako branży nie przybywa już abonentów. 2011 rok zakończyły z 4,6 mln klientów, podobnie jak rok 2010. Przychody kablówek jednak rosną. Głównie dzięki temu, że poszerzają ofertę o kolejne usługi – także te dla nich nietypowe, bo mobilne. W ten sposób sprzedają abonentom coraz większe pakiety.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1147482_Trudne_laczenie__duzych_kablowek.html (dostęp płatny)
Służby bez wspólnej łączności to wyzwanie
Aleksandra Stanisławska
Z budową zintegrowanego systemu łączności dla służb rządy często zwlekają do czasu, aż zdarzy się nieszczęście – uważa Tom Quirke, dyrektor działu TETRA Motorola Solutions. Rz:Dlaczego komunikacja policji, pogotowia i straży pożarnej wymaga tworzenia specjalnych systemów łączności, takich jak TETRA? Czy nie może się odbywać za pośrednictwem komercyjnej sieci GSM?
http://archiwum.rp.pl/artykul/1147485_Sluzby_bez_wspolnej_lacznosci_to_wyzwanie.html (dostęp płatny)
Tylko policja gotowa na Euro?
Aleksandra Stanisławska
Przed mistrzostwami polskie służby nie dysponują zintegrowanym systemem łączności. Podczas mistrzostw Euro 2012 Polska nie będzie dysponować zintegrowanym systemem łączności służb ratowniczych TETRA, mimo że jeszcze rok temu – gdy unieważniono przetarg na ten system – MSWiA sądziło, że bez tego rodzaju sieci mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbyć się nie mogą.Są jej pozbawione trzy z czterech miast – gospodarzy mistrzostw: Gdańsk, Poznań i Wrocław. Tylko warszawska policja częściowo zmodernizowała swój system łączności przed zbliżającą się imprezą.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1147484_Tylko_policja_gotowa_na_Euro.html (dostęp płatny)