Firma należy do międzynarodowego koncernu motoryzacyjnego Affinia Group, lidera w projektowaniu, produkcji, dystrybucji oraz marketingu na globalnym rynku części zamiennych i heavy-duty.

W ofercie handlowej gostyńskiej spółki jest 2300 typów filtrów o jakości fabrycznych komponentów pierwszego montażu. Firma jest dostawcą dla takich koncernów, jak Volkswagen, General Motors, Ford, Land Rover, Jaguar, Mercedes-Benz, Saab, Lotus, Harley&Davidson, Suzuki, Aston Martin. Filtry dostarczane są także na rynek części zamiennych: produkuje się je według tych samych standardów co dostarczane do producentów samochodów.

Historia firmy sięga początku lat 80. Fitron powstał w 1982 roku. W 1997 roku rozpoczęła się współpraca z amerykańska firmą Wix. Ta ostatnia, założona w 1939 roku, produkowała udoskonalone zamienniki oryginalnych filtrów samochodowych. Ciągłe innowacje zwiększyły rozpoznawalność firmy na rynku motoryzacyjnym, która z czasem powiększała się o kolejne fabryki na terenie Stanów Zjednoczonych. W 1979 roku firma Wix stała się częścią korporacji Dana, co umożliwiło ekspansję na rynki międzynarodowe, między innymi do Polski.

Dziś spółka Wix-Filtron jest przedsiębiorstwem o światowym zasięgu działania. Ponad połowa wszystkich wyrobów z Gostynina jest eksportowana. W 2013 roku firma ma dostarczyć na rynek 80 mln filtrów.

– W ciągu 5 najbliższych lat chcemy przekroczyć magiczną barierę 100 milionów filtrów rocznie, co pozwoliłoby nam zająć drugą pozycję na liście największych europejskich firm filtracyjnych. To nasz cel – mówi wiceprezes Wix-Filtron Tomasz Grabias.

Wix-Filtron posiada jedno z najbardziej nowoczesnych w Europie laboratoriów, w którym na stanowiskach do badania filtrów powietrza, oleju i paliwa prowadzone są szczegółowe kontrole zarówno surowców do produkcji, jak i gotowych wyrobów. Natomiast ciągłe inwestowanie w zautomatyzowane procesy wytwarzania, w nowe rozwiązania technologiczne i unowocześnianie linii produkcyjnych zapewniają wysoką jakość filtrów.

Spółka współpracuje z firmą macierzystą Wix Filtration Corp., największym producentem filtrów na kontynencie amerykańskim.