[srodtytul]Rzeczpospolita [/srodtytul]
Big Data i chmura napędzają rynek
Informatyka | Producenci software'u na świecie rosną jak na drożdżach. W zeszłym roku zwiększyli przychody o 20 mld dol. Rośnie sprzedaż na globalnym rynku oprogramowania. Jak wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej Gartner, w 2013 r. jego wartość zwiększyła się o blisko 5 proc. Dostawcy software'u osiągnęli w tym okresie przychody na rekordowym poziomie 407 mld dol. Rok wcześniej sięgały one blisko 389 mld dol.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1238032-Big-Data-i-chmura-napedzaja-rynek.html (dostęp płatny)
Internet pomoże odebrać klientów rywalom
Obsługa klienta przenosi się do sieci i staje się coraz bardziej mobilna. Coraz więcej Polaków wykorzystuje w kontaktach z firmami smartfony i tablety. – 95 proc. Polaków korzysta z przynajmniej jednego kanału online, by zdobyć informacje na temat produktów i usług, np. planując zakupy – mówi Karol Mazurek, dyrektor zarządzający ds. financial services w Accenture Polska. Międzynarodowa firma po raz pierwszy włączyła nasz kraj do swojego globalnego badania. Obecna jego edycja została przygotowana na podstawie badań 13 tys. konsumentów z 30 państw.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1238005-Internet-pomoze-odebrac-klientow-rywalom.html (dostęp płatny)
Miliard w centrach danych
Jednym z najbardziej perspektywicznych segmentów rynku telekomunikacyjnego – rosnącym po kilkanaście procent rocznie – są nadal tzw. data center. Ponad 1 mld zł, o kilkanaście procent więcej niż rok wcześniej, wart był polski rynek data center w 2013 r. – podał w środę ATM, dostawca takich usług. Oparł się na danych zgromadzonych w poświęconym tej branży najnowszym raporcie firmy analitycznej PMR.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1238033-Miliard-w-centrach-danych.html (dostęp płatny)
Mobilne musi być bezpieczne
Monika Sajewicz
Rozwój technologii, systemów i urządzeń płatniczych to wygoda, ale też nowe zagrożenia. Do skutecznej walki z cyberprzestępcami potrzebne jest współdziałanie wszystkich podmiotów biorących udział w systemie płatniczym, współpraca z telekomami oraz edukowanie klientów. Takie są wnioski z debaty „Bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych" zorganizowanej przez redakcję „Rz" .
http://archiwum.rp.pl/artykul/1238035-Mobilne-musi-byc-bezpieczne.html (dostęp płatny)
Operatorzy komórkowi teraz kuszą rodziny
Urszula Zielińska
Telekomunikacja | Jeden abonament dla kilku osób, jeden pakiet internetu dla kilku smartfonów – oto nowy sposób operatorów na promocję taryf z umowami. Może sprawiła to popularyzacja ofert z nielimitowanymi rozmowami i esemesami, a może głośno opowiedziana strategia tzw. inteligentnego domu Zygmunta Solorza-Żaka. Trudno uchwycić ten moment, ale od pewnego czasu walka operatorów komórkowych przeniosła się na pole bitwy o budżet całego gospodarstwa domowego. Operatorzy ścigają się na skład i liczbę usług w pakiecie, wysokość rabatu za każdą dodatkową, atrakcyjną konstrukcję oferty.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1238003-Operatorzy-komorkowi-teraz-kusza-rodziny.html (dostęp płatny)
Producent myPhone'ów chce rosnąć
Po latach małych inwestycji w 2015 r. wrocławska grupa TelForceOne może zwiększyć nakłady. Notowana na warszawskiej giełdzie wrocławska grupa TelForceOne, producent telefonów myPhone, zarobiła w 2013 r. 4,1 mln zł, kilka razy więcej niż rok wcześniej, i w 2014 r. również planuje skokowy przyrost zysku. Ale nie jest powiedziane, że będzie dzielić się zarobkiem...
http://archiwum.rp.pl/artykul/1238034-Producent-myPhone'ow-chce-rosnac.html (dostęp płatny)
Bruksela utrwala epokę analogową w erze cyfry
Nie zanosi się na zrównanie stawki podatku na e-booki i papierowe książki w prawie europejskim – dowiedziała się „Rz" w Komisji Europejskiej. – Kontrowersje wokół VAT na e-booki są zbyt duże, by można było podjąć decyzję o obniżeniu podatku – stwierdził w rozmowie z „Rz" zastrzegający anonimowość wysoki urzędnik z zespołu ds. VAT w Komisji Europejskiej (TAXUD).
http://archiwum.rp.pl/artykul/1238066-Bruksela-utrwala-epoke-analogowa-w-erze-cyfry.html (dostęp płatny)
Dane klientów mogą być zagrożone
Agata Łukaszewicz
Opinia publiczna powinna mieć wiarygodną informację o skali billingowania i innych form inwigilacji. Środa była drugim dniem rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym. Chodzi o kontrolę operacyjną służb specjalnych. Trybunał ma odpowiedzieć na pytanie, czy przepisy ją regulujące są zgodne z ustawą zasadniczą. Wnioski o zbadanie konstytucyjności złożyli rzecznik praw obywatelskich i prokurator generalny.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1238060-Dane-klientow--moga-byc-zagrozone.html (dostęp płatny)
[srodtytul] Wyborcza.biz [/srodtytul]
Równość w internecie? Zdecyduje europarlament
Krzysztof Majdan, Paweł Górecki
Dostawcy internetu walczą o przywileje i dodatkowe zyski. Może na tym ucierpieć swoboda internautów w wyborze usług. Dziś Parlament Europejski głosuje nad jednolitym pakietem ustaw telekomunikacyjnych. Chodzi głównie o zniesienie opłat roamingowych, ale także, co nie mniej ważne, o neutralność internetu - ideę, która dotychczas stanowiła podstawę funkcjonowania sieci. Zgodnie z jej założeniami usługi sieci powinny być dostępne w takim samym stopniu dla każdego. Niezależnie od tego, gdzie łączymy się z internetem, powinniśmy mieć dostęp do serwisów wideo na życzenie, do wyszukiwarek czy chmur obliczeniowych tak jak inni internauci. Oczywiście wyjątkiem są tu przypadki, w których prawo autorskie uniemożliwia dostęp do pewnych treści w niektórych krajach.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,15732033,Rownosc_w_internecie__Zdecyduje_europarlament.html