W takich warunkach zarówno akcyjna, jak i dłużna część portfela funduszu mogą przynosić atrakcyjne stopy zwrotu. Drugą stroną medalu są jednak ponadprzeciętne straty w okresach dekoniunktury na rynku. Przyczyną takiej sytuacji jest przede wszystkim to, że udział akcji w portfelu funduszu należy do najwyższych w grupie. Od końca 2012 r. wynosi ponad 60 proc. aktywów. Poza tym wpływ na zwiększoną zmienność wyników w porównaniu z konkurentami ma stosunkowo duży udział spółek o mniejszej kapitalizacji. Stanowią one średnio ok. 24 proc. akcyjnej części portfela (średni poziom w grupie to ok. 17 proc.).
Stopy zwrotu uzyskiwane z dłużnej części portfela również charakteryzują się podwyższoną zmiennością. Główną przyczyną jest aktywne zarządzanie ryzykiem stopy procentowej. Fundusz ma w portfelu papiery dłużne z terminem wykupu od dwóch do dziesięciu lat.
Obie części portfela: akcyjna i dłużna, w dużym stopniu przypominają najważniejsze fundusze z oferty TFI PZU, czyli PZU Akcji Krakowiak oraz PZU Papierów Dłużnych Polonez. Pierwszym z nich zarządza Kamil Gaworecki, który w dużym stopniu stawia na odzwierciedlanie portfeli konkurentów. Natomiast drugi fundusz jest zarządzany w mocno autorski sposób przez Konrada Augustyńskiego oraz Pawła Kowalskiego. Kluczowa dla wyników część akcyjna zdaje się jednak funkcjonować lepiej niż PZU Akcji Krakowiak.
Stopy zwrotu PZU Zrównoważonego z ostatnich dwóch lat oraz 3,5 roku (od tego czasu działa obecny skład zespołu zarządzających) są wyższe niż przeciętny wynik w grupie odpowiednio o 9 oraz 8,1 pkt proc. Zatem klienci w zamian za akceptację wysokiej zmienności jednostki otrzymują premię w postaci ponadprzeciętnej stopy zwrotu. Relacja tych dwóch zmiennych (ryzyko mierzone zmiennością jednostki oraz stopa zwrotu; określa to wskaźnik information ratio) w długim terminie należy do najbardziej korzystnych w grupie.
Poza atrakcyjnymi stopami zwrotu klienci mogą liczyć również na bardzo niskie opłaty. Wskaźnik kosztów całkowitych (total expense ratio) w 2013 r. wyniósł jedynie 2,53 proc. (drugie miejsce w tej klasie funduszy).