Jak mówi w rozmowie z rpkom.pl Bertrand Meheut, prezes Grupy Canal+, sprzedaż udziałów grupy w TVN nie pociągnie za sobą zmian wśród udziałowców nc+. - Czujemy się komfortowo w partnerstwie z TVN jako jednym ze współudziałowców nc+. Jesteśmy dzięki niemu silniejsi, podobnie jak TVN jest silniejszy dzięki udziałom w platformie nc+. Pozwala nam to na wspólne inwestycje w nowe treści. Canal+ ma w platformie nc+ 51 proc. udziałów, Scripps/TVN ma 32 proc. udziałów, a Liberty Group - 17 proc. i na dzisiaj nie ma żadnych planów zmieniania tej struktury – mówi.
Nie będzie rozwijania pakietów o usługi nietelewizyjne
Platforma nc+ I kwartał zakończyła 1-proc. spadkiem przychodów i 3-proc. spadkiem liczby abonentów. - Właśnie przedstawiliśmy nową odsłonę naszych flagowych kanałów Canal+ i wierzymy, że dzięki niej powrócimy na ścieżkę stabilnego wzrostu. Już widzimy pierwsze tego symptomy: w I kwartale pozyskaliśmy rekordową liczbę nowych abonentów nc+ w historii firmy. Mamy ich obecnie ponad 2,12 mln, a ich przywiązanie do platformy rośnie wraz ze wzrostem poziomu satysfakcji, więc jestem dobrej myśli – mówi Meheut. Od maja w ofercie nc+ jest pakiet ośmiu stacji premium (wśród nich są nowe kanały), który można kupować nie mając wykupionego żadnego z pakietów podstawowych.
Firma pracuje natomiast nad własnym serwisem VoD online, który będzie niezależny od jej telewizyjnych pakietów. - Rozwijamy możliwości wejścia na ten rynek i możemy uruchomić taki projekt – zapowiada szef Grupy Canal+.
W planach operatora nie ma za to podążania ścieżką m.in. Cyfrowego Polsatu i dołączania do pakietów telewizyjnych innych usług. – To nie jest nasz plan na dzisiaj, choć mamy przecież partnerstwo z Orange: sprzedajemy wspólnie dostęp do Internetu i telefonii komórkowej wraz z naszymi usługami telewizyjnymi – mówi Meheut i dodaje: - Nie wierzę w to, by nasi klienci chcieli być zakładnikami pakietów składających się z różnych usług. Myślę, że klienci chcą mieć możliwość wyboru w każdym z tych obszarów najlepszej oferty. Po co kupując wybrany pakiet być od razu zobowiązanym do otwierania rachunku bankowego, nabywania telefonu, czy opłacania rachunku za prąd? – pyta retorycznie i dorzuca, że wcale nie zawsze kupowanie usług w takich pakietach jest dla abonenta tańsze.
Jednolity rynek cyfrowy nie zniesie geoblokad szybko
Środków pozyskanych ze sprzedaży udziałów w TVN Canal+ nie planuje inwestować inne przejęcia w Polsce. - Jesteśmy bardzo racjonalnie działającą firmą i nie mamy teraz w planach żadnych konkretnych tego typu działań – mówi Meheut. Pytany o to czy spodziewa się w Europie mariaży kapitałowych między koncernami telekomunikacyjnymi i telewizyjnymi na miarę uzji Polkomtel-Cyfrowy Polsat odpowiada: - Myślę, że regulatorzy są bardzo ostrożni, jeśli chodzi o takie sytuacje i gdy w jakimś kraju biznes telekomunikacyjny jest bardzo silny i dominuje na rynku, żaden urząd monopolowy nie pozwoli im na zakup silnego producenta treści. Jego zdaniem tego, że w USA FCC zablokowało przejęcie Time Warner Cable przez Comcast nie należy czytać jako szerszej tendencji do uniemożliwiania tego rodzaju transakcji M&A przez regulatorów.