W Polsce funkcjonują dwa systemy orzecznictwa lekarskiego: system orzekania o niepełnosprawności oraz orzekania dla celów świadczeń emerytalno-rentowych. Systemy te różnią się zarówno celami, jak i zasadami.
Zadaniem systemu orzekania o niepełnosprawności jest stwierdzenie naruszenia sprawności organizmu i określenie stopnia niepełnosprawności, czyli niezdolności do wypełniania pewnych ról społecznych. Orzeczenia o niepełnosprawności wydawane są na potrzeby rehabilitacji zawodowej, społecznej, zatrudniania osób niepełnosprawnych, przyznawania im ulg i uprawnień. Orzeczenia w tej sprawie wydają powiatowe lub miejskie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności (w pierwszej instancji).
Natomiast system orzekania dla celów świadczeń emerytalno-rentowych realizowany jest w naszym kraju przez kilka instytucji: ZUS, KRUS, MSW oraz MON.
Zasady orzekania o niezdolności do pracy
W postępowaniu orzeczniczym w ZUS uczestniczą lekarze orzecznicy i komisje lekarskie Zakładu. Wydają orzeczenia w sprawach świadczeń z ubezpieczeń społecznych, świadczeń dodatkowo zleconych do wypłaty przez ZUS, np. rent socjalnych, rent dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz w sprawach pozaubezpieczeniowych, np. dotyczących ustalenia niezdolności do pełnienia obowiązków na zajmowanym stanowisku (np. sędziego, prokuratora czy pracownika samorządowego).
Zasady orzekania o niezdolności do pracy zostały ściśle określone w przepisach: w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz rozporządzeniu ministra polityki społecznej w sprawie orzekania o niezdolności do pracy.