Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu to ranking organizowany przez redakcję „Rzeczpospolitej" i Fundację Patriotyzmu Gospodarczego. Nagrody oraz wyróżnienia są uhonorowaniem firm, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju kraju i patriotyzmu gospodarczego, a przy tym nie uchylają się od swoich powinności względem państwa i społeczeństwa.
Jak podkreślał podczas gali na GPW w Warszawie Marcin Piasecki z „Rz", przewodniczący kapituły rankingu, w ciągu ostatnich kilku lat doszło do przewartościowania w gospodarce, zaczęło się liczyć to, co polskie. – Patriotyzm gospodarczy rozumiemy jako wnoszenie wartości do polskiej gospodarki. Od płacenia tutaj podatków do wykorzystywania potencjału polskich ośrodków naukowych przez firmy polskie i zagraniczne – mówił.
Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu powstaje na podstawie ankiet. Przedsiębiorstwa biorące w nim udział nadsyłają odpowiedzi na 15 pytań dotyczących kwestii finansowych za lata 2014–2016, m.in. o przychody ze sprzedaży, wynagrodzenia, podatek dochodowy, zatrudnienie, wydatki na badania i rozwój, inwestycje i działalność charytatywną. Najlepszym firmom w danej kategorii kapituła przyznaje nagrody i wyróżnienia.
W tym roku w kapitule zasiedli: Michał Kurtyka – podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Marek Dietl – doradca prezydenta RP, członek zarządu Instytutu Sobieskiego, Jacek Fotek – wiceprezes zarządu GPW w Warszawie, Witold Orłowski – główny doradca ekonomiczny PwC, rektor Akademii Vistula, oraz Bohdan Wyżnikiewicz – prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarki.
Za najbardziej patriotyczne spółki uznano trzy przedsiębiorstwa. W kategorii firm małych (do 100 mln obrotu) uhonorowano ZUP Roztocze Roman Rak z Tomaszowa Lubelskiego, w kategorii firm średnich (od 100 mln zł do 1 mld zł obrotu) – Eko-Okna SA z Kornic, w kategorii firmy duże (powyżej 1 mld obrotu) – oświęcimski Synthos SA.