Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael

Iran miał przekazać USA informację, że odpowie na izraelski atak na swój konsulat w Damaszku w sposób, który ma na celu uniknięcie poważnej eskalacji i że nie zamierza działać pochopnie - podają irańskie źródła, cytowane przez agencję Reutera.

Publikacja: 12.04.2024 05:07

Ajatollah Ali Chamenei zapowiedział, że Izrael zapłaci za atak na irański konsulat

Ajatollah Ali Chamenei zapowiedział, że Izrael zapłaci za atak na irański konsulat

Foto: AFP

Informacje o intencjach Teheranu miały zostać przekazane przez szefa MSZ Iranu, Hosejna Amira Abdollahijana podczas jego wizyty w Omanie. Oman często występuje w roli pośrednika między Teheranem a Waszyngtonem.

Iran sygnalizuje USA: Odpowiemy na atak na nasz konsulat w Damaszku w sposób kontrolowany

Biały Dom odmówił komentarza w kwestii tego, czy otrzymał jakiś komunikat od Iranu. USA podkreślają natomiast, że przekazały Iranowi informację, iż Waszyngton nie był zaangażowany w atak na placówkę dyplomatyczną Iranu w Damaszku.

Czytaj więcej

USA alarmują: Izrael może zostać zaatakowany. Już w najbliższych dniach

Źródło zbliżone do wywiadu USA, na które powołuje się Reuters, nie znało treści komunikatu przekazanego za pośrednictwem Iranu, ale poinformowało, że Iran „bardzo jasno” sygnalizował, że jego reakcja na atak na konsulat w Damaszku będzie „kontrolowana” i „nieeskalująca”. Informator twierdzi, że Iran zamierza wykorzystać powiązane ze sobą organizacje w regionie do przeprowadzenia ataków na Izrael.

Iran ma ostrożnie planować swoją reakcję na izraelski atak z 1 kwietnia, by ta z jednej strony odstraszyła Izrael przed podejmowaniem kolejnych takich działań, ale jednocześnie nie doprowadziła do eskalacji, która mogłaby oznaczać włączenie się USA w konflikt.

Prezydent USA, Joe Biden, oświadczył w środę, że Iran grozi przeprowadzeniem „znaczącego ataku na Izrael”

Najwyższy przywódca duchowy Iranu, ajatolla Ali Chamenei, mówił w środę, że Izrael „musi zostać ukarany i zostanie ukarany” za atak na placówkę dyplomatyczną Iranu, który — jak dodał - jest równoznaczny z atakiem na terytorium Iranu.

Izrael nie potwierdził oficjalnie, że to on stoi za atakiem z 1 kwietnia na konsulat Iranu w Damaszku. To, że za atakiem stoi Izrael, potwierdza jednak Pentagon.

Iran chce mieć pewność, że USA nie zareagują na atak na Izrael. Waszyngton odmawia takich gwarancji

Jedno ze źródeł irańskich, na które powołuje się Reuters twierdzi, że atak na Izrael może przeprowadzić jeden z członków wspieranej przez Iran tzw. Osi Oporu, na którą składają się m.in. powiązane z Iranem milicje.

Szef MSZ Iranu, w czasie wizyty w Omanie sygnalizował, że Teheran jest gotów na deeskalację, jeśli spełnione zostaną jego żądania — wśród nich jest doprowadzenie do trwałego zawieszenia broni w Gazie, co Izrael, chcący całkowicie zniszczyć Hamas, wyklucza.

Teheran chce mieć też pewność, że w przypadku „kontrolowanego” ataku Iranu na Izrael, USA nie zaangażują się w konflikt. USA miały odmówić Iranowi takich gwarancji w informacji przekazanej za pośrednictwem Omanu — podają źródła agencji Reutera.

Źródło w amerykańskim wywiadzie zapewnia, że irański odwet na Izraelu będzie „nieeskalujący” jeśli chodzi o USA, ponieważ Iran „nie chce zaangażowania USA” w konflikt. Oznacza to, że powiązane z Iranem milicje w Syrii i Iraku nie zaatakują zapewne amerykańskich sił na Bliskim Wschodzie. Takie ataki były podejmowane po rozpoczęciu wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy.

Prezydent USA, Joe Biden, oświadczył w środę, że Iran grozi przeprowadzeniem „znaczącego ataku na Izrael” i zapewnił, że USA podtrzymują zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela wobec zagrożeń ze strony Iranu i jego popleczników.

Szef MSZ Izraela, Israel Katz zapowiedział, że Izrael odpowie Iranowi na atak.

Informacje o intencjach Teheranu miały zostać przekazane przez szefa MSZ Iranu, Hosejna Amira Abdollahijana podczas jego wizyty w Omanie. Oman często występuje w roli pośrednika między Teheranem a Waszyngtonem.

Iran sygnalizuje USA: Odpowiemy na atak na nasz konsulat w Damaszku w sposób kontrolowany

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Chińska armia prowadzi "karne ćwiczenia" wokół Tajwanu. Tajpej: Obronimy się
Dyplomacja
Rosja próbuje zmienić granice morskie na Bałtyku? Projekt ministerstwa znika ze strony
Dyplomacja
Uznanie Palestyny za państwo. Szok oraz furia. Izrael wzywa ambasadorów
Dyplomacja
Rosja chce zmieniać granicę na Morzu Bałtyckim. O sprawę spytaliśmy MON
Dyplomacja
Ministerstwo Obrony Rosji proponuje zmianę granicy morskiej kraju. Komentarz Kremla