Reklama

Duży kraj Unii Europejskiej uzna do lipca niepodległość Palestyny

W czasie szczytu Rady Europejskiej z 22 marca przywódcy Hiszpanii, Irlandii, Malty i Słowenii opowiedzieli się za "podjęciem pierwszych kroków" w stronę uznania niepodległego państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Publikacja: 02.04.2024 09:25

Zniszczenia w Strefie Gazy

Zniszczenia w Strefie Gazy

Foto: AFP

arb

Teraz premier Hiszpanii, Pedro Sanchez, w rozmowach z hiszpańskimi dziennikarzami zapowiada, że do lipca hiszpański rząd uzna niepodległość Palestyny.

Premier Hiszpanii: W UE powstanie „masa krytyczna” w sprawie niepodległej Palestyny

O sprawie pisze hiszpańska agencja informacyjna EFE, a także dzienniki „El Pais” i "La Vanguardia". Sanchez mówił o tym w czasie rozmów z towarzyszącymi mu dziennikarzami w czasie podróży na Bliski Wschód, gdzie odwiedza Jordanię, Katar i Arabię Saudyjską.

Zdaniem Sancheza wkrótce w samej UE pojawi się „masa krytyczna”, która skłoni kilka krajów członkowskich, by, w sprawie Palestyny, zajęły takie samo stanowisko jak Hiszpania.

Czytaj więcej

Błąd dnia siódmego

W reakcji na deklaracje przywódców Hiszpanii, Irlandii, Malty i Słowenii z 22 marca Izrael oświadczył, że ich plany oznaczają „nagrodę za terroryzm” i oskarżył państwa te o szkodzenie procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie.

Reklama
Reklama

Niepodległość Palestyny uznaje 139 państw świata

Tymczasem Reuters przypomina, że w listopadzie 2023 roku na spotkaniu w Hiszpanii kraje arabskie i UE zgodziły się, że rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest powstanie palestyńskiego państwa.

Od 1988 roku niepodległość Palestyny uznało 139 z 193 krajów członkowskich ONZ.

W Strefie Gazy trwa obecnie operacja wojskowa Izraela wymierzona w Hamas, który rządzi enklawą od 2007 roku (Zachodni Brzeg jest rządzony przez władze Autonomii Palestyńskiej). Wojna w Strefie Gazy wybuchła po niespodziewanym ataku Hamasu na Izrael z 7 października. W ataku tym zginęło ok. 1 200 mieszkańców Izraela, podczas gdy w odwetowych działaniach Izraela zginęło ok. 32 tys. palestyńskich cywilów.

Dyplomacja
Donald Trump ogłasza blokadę morską Wenezueli. Dotyczy tankowców
Dyplomacja
Oświadczenie europejskich przywódców. Mowa o wielonarodowej sile „Ukraina”
Dyplomacja
Merz w Berlinie: Rosja gra na czas
Dyplomacja
Wybory w czasie wojny. Dlaczego Donald Trump chce się pozbyć Wołodymyra Zełenskiego?
Dyplomacja
Ostrzeżenia przed Rosją z Wielkiej Brytanii. „Ostatecznie chcą zniszczyć NATO”
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama