USA sprzedadzą Turcji pakiet modernizacyjny do myśliwców F-16

Administracja prezydenta USA, Joe Bidena, poinformowała Kongres o planowanej sprzedaży Turcji pakietu modernizacyjnego do posiadanych przez ten kraj myśliwców F-16. Wartość kontraktu opiewa na 259 mln dolarów.

Publikacja: 18.04.2023 05:18

Turecki myśliwec F-16

Turecki myśliwec F-16

Foto: Jerry Gunner from Lincoln, UK, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Nadal nie ma natomiast decyzji ws. sprzedaży Turcji dodatkowych myśliwców F-16 - wart wiele miliardów dolarów kontrakt jest blokowany przez sprzeciw Kongresu.

Jeśli Kongres formalnie zatwierdzi sprzedaż Turcji pakietu modernizacyjnego do F-16, będzie to pierwszy od lat duży kontrakt wojskowy zawarty między USA a Turcją, który zyska aprobatę Kongresu USA. 

Czytaj więcej

Samoloty F-16 dla Turcji? Wkrótce ma być zielone światło od USA

"Turcja jest stałym i cenionym sojusznikiem w NATO. Administracja Bidena wspiera starania Turcji o modernizację awioniki jej floty F-16" - głosi oświadczenie rzecznika Departamentu Stanu w tej sprawie.

Rzecznik podkreślił, że modernizacja poprawi interoperacyjność pomiędzy tureckimi myśliwcami a siłami innych państw NATO, a także wzmocni środki bezpieczeństwa, takie jak system unikania kolizji z ziemią.

20 mld

Na taką kwotę (w dolarach) opiewa kontrakt na zakup nowych myśliwców F-16, o który stara się Turcja

Sprzedaż pakietu modernizacyjnego do F-16 następuje po tym, jak Turcja wyraziła zgodę na rozszerzenie NATO o Finlandię. W ostatnim czasie da się też zaobserwować spadek napięcia między Turcją a Grecją (oba państwa należą do NATO).

Sprzedaż pakietu jest niezależna od starań Turcji o zakup nowych myśliwców F-16 i blisko 80 pakietów modernizacyjnych do posiadanych myśliwców, w ramach transakcji wartej 20 mld dolarów.

Wart 259 mln dolarów pakiet zatwierdzony przez administrację Bidena ma "wysłać pozytywny sygnał do Ankary" - twierdzi jedno ze źródeł, na które powołuje się Reuters.

Kongres uzależnia zgodę na zatwierdzenie sprzedaży nowych myśliwców F-16 Turcji od złagodzenia napięć w relacjach z Grecją, powstrzymania się od działań zbrojnych na terytorium północnej Syrii i wdrożenia przez Turcję sankcji wobec Rosji.

Dyplomacja
Andrzej Duda rozmawiał w cztery oczy z Xi Jinpingiem. Istotna decyzja ws. wiz
Dyplomacja
Korea Północna okazała wrogość Południu wysyłając pocięte ubrania. I pasożyty
Dyplomacja
Szefowa łotewskiego MSZ: Nie jest tak, że wszyscy rosyjskojęzyczni są nielojalni
Dyplomacja
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz odwołany przez Wołodymyra Zełenskiego
Dyplomacja
USA obawiały się, że Chiny użyją broni atomowej w wojnie o Tajwan. Otrzymały odpowiedź
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży