McCaul komentował notatkę amerykańskiego generała Mike'a Minihana, szefa Dowództwa Mobilności Powietrznej USA, w której czterogwiazdkowy amerykański generał ostrzega, że USA, w 2025 r., mogą toczyć wojnę z Chinami.

- Mam nadzieję, że się myli... Ale sądzę, że ma rację - stwierdził McCaul w rozmowie z Fox News. 

Czytaj więcej

Generał sił powietrznych USA: W 2025 roku będziemy w stanie wojny z Chinami

Gen. Minihan uważa, że Chiny mogą wykorzystać fakt, iż zarówno w USA, jak i na Tajwanie w 2024 roku odbywają się wybory prezydenckie - i właśnie w tym czasie podjąć działania militarne przeciw wyspie, którą Pekin uważa za zbuntowaną prowincję.

Według McCaula jeśli China nie zdoła bezkrwawo podporządkować sobie Tajwanu, wówczas "zacznie rozpatrywać inwazję militarną".

Ryzyko jest bardzo wysokie, że dojdzie do konfliktu Chin z Tajwanem

Mike McCaul, kongresmen Partii Republikańskiej

- Musimy być na to przygotowani - podkreślił.

Kongresmen oskarżył też administrację prezydenta Joe Bidena o to, że okazała słabość wycofując się z Afganistanu, co zwiększa prawdopodobieństwo wojny z Chinami.

- Ryzyko jest bardzo wysokie, że dojdzie do konfliktu Chin z Tajwanem i konfliktu w rejonie Indo-Pacyfiku - podsumował McCaul.

Z oceną gen. Minihana nie zgadza się Adam Smith, polityk Partii Demokratycznej, kongresmen zasiadający w komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów.

Według Smitha wojna z Chinami nie tylko "nie jest nieunikniona, ale jest też bardzo mało prawdopodobna". - Mamy groźną sytuację z Chinami. Ale sądzę, że generałowie powinni być bardzo ostrożni, gdy mówią, że zmierzamy ku wojnie, że jest ona nieunikniona - ocenił.

Według Smitha USA powinny odstraszać Chiny od podejmowania działań militarnych przeciw Tajwanowi. - Jestem pewien, że możemy uniknąć konfliktu, jeśli przyjmiemy odpowiednie podejście - dodał.