Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 166

Rinkēvičs, który przybył do Australii, by otworzyć łotewską ambasadę w Canberze. Szef MSZ Łotwy przekonywał, że sankcja wobec Rosji, jakim byłoby uznanie jej za sponsora terroryzmu, jest niezbędna, biorąc pod uwagę okrucieństwa, jakich Rosja dopuszcza się na Ukrainie.

Szef łotewskiej dyplomacji zapowiedział też, że Ryga będzie się starać na forum UE, by cała Unia Europejska uznała Rosję za sponsora terroryzmu.

Czytaj więcej

Zełenski: Bardzo trudna sytuacja w Donbasie, trudna na południu

Gdyby Rosja została uznana za sponsora terroryzmu, UE mogłaby wprowadzić całkowity zakaz wystawiania wiz obywatelom Rosji i zarekwirować aktywa rosyjskich władz. Ułatwiłoby to też pociąganie do odpowiedzialności karnej za zbrodnie wojenne przedstawicieli rosyjskich władz, bezpośrednio zaangażowanych w popełnianie zbrodni na Ukrainie.

Minister Wong powiedziała, że w czasie spotkania podkreśliła determinację australijskiego rządu do pociągnięcia do odpowiedzialności Rosji za jej "nielegalną i niemoralną inwazją na Ukrainę".

Zachodni świat musi zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy

Edgars Rinkēvičs

Rinkēvičs mówił, że podczas gdy USA mają ramy prawne, by uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm, UE takich ram nie ma, a - zdaniem szefa łotewskiej MSZ - byłoby to potrzebne.

Szef MSZ Łotwy mówił też, że on i Wong zgodzili się co do tego, że "konieczne jest dalsze wsparcie dla Ukrainy w każdy możliwy sposób". - Zachodni świat musi zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy, ponieważ, jak niestety widzimy, Rosja kontynuuje swoją agresję - podkreślił.