Na  ceremonię otwarcia zaproszeni zostali oficjalni przedstawiciele Rosji, samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, nieuznawanej Abchazji i Osetii Południowej, Syrii, która 29 czerwca uznała niepodległość DRL i ŁRL, a także szeregu innych misji dyplomatycznych  i organizacji akredytowanych w Rosji.

Adresu placówki nie podano do wiadomości publicznej.

Stanowisko "ambasadora" DRL w Rosji zostało utworzone 6 maja i objęła je doniecka prawniczka Olga Makiejewa. Nie wiadomo, czy w odpowiedzi pojawi się ambasada rosyjska w DRL: w kwietniu minister spraw zagranicznych separatystycznej republiki Natalia Nikonorowa twierdziła, że ​​stanie się to „w ciągu miesiąca”, ale od tego czasu nie ma na ten temat żadnych informacji.

Wcześniej w Moskwie, w prestiżowej dzielnicy Priesnia, zmieniono nazwę placu, przy którym znajduje się ambasada Stanów Zjednoczonych, co oznacza zmianę adresu placówki. Wcześniej mieściła się przy przy Balszoj Dziewiatyńskim zaułku

Obecnie plac nosi nazwę Donieckiej Republiki Ludowej. Władze Moskwy twierdzą, że imię to nadano "nienazwanej otwartej przestrzeni przed głównym wejściem do ambasady".

Decyzja o nadaniu nazwy tererenowi została podjęta w głosowaniu przez mieszkańców Moskwy. Na nazwę „Plac DRL” głosowało 44,69 proc. obywateli. 31,54 proc. głosów oddano na nazwę „Plac Obrońców Donbasu”, a 8,33 proc/ na „Plac Bohatera Rosji Władimira Żogi” ( "pułkownik" samozwańczej DRL zginął w czasie działań wojennych pod Wołnowachą 5 marca 2022).