Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.07.2025 03:40 Publikacja: 03.03.2022 19:33
Foto: AFP
Białoruś, Korea Północna, Erytrea i Syria – te cztery państwa zagłosowały przeciw rezolucji ONZ potępiającej agresję Rosji na Ukrainę. Za było 141 państw, 34 wstrzymały się od głosu. Rezolucja wzywa Rosję do „natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania wszystkich swoich sił zbrojnych z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.
– Głosowanie na Zgromadzeniu Ogólnym było oszałamiającą, symboliczną naganą dla Rosji. Poziom poparcia dla rezolucji był wyższy, niż przypuszczali zachodni dyplomaci – mówi „Rzeczpospolitej” Richard Gowan, ekspert ds. ONZ w think tanku International Crisis Group. Głosowanie poprzedził lobbing ze strony dyplomatów europejskich i amerykańskich. Wynik pokazuje, że Rosja przegrała wojnę informacyjną o to, co dzieje się na Ukrainie, przynajmniej w ONZ. Twierdzenia Kremla, że Ukraina jest w jakiś sposób winna kryzysu, nie przekonały zagranicznych dyplomatów. – Wielu z nich jest wściekłych z powodu oszustw Rosji i kłamstw w okresie poprzedzającym inwazję – uważa Gowan.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Szef polskiego MSZ, Radosław Sikorski, opublikował na platformie X stanowczy komentarz skierowany do premiera Wę...
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ogłosiło w czwartek, że na stałe odwołuje ambasadora na Węgrzech za „wrogi a...
W odwecie za cofnięcie zgody na funkcjonowanie konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie, Moskwa zdecydowała o p...
Donald Trump uważa, że to jego kandydat wygrał ostatnie wybory w Polsce. To kapitał polityczny, który powinien w...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy dyktator Białorusi uwolnił ponad 300 więźniów politycznych. Dlaczego uwięz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas