Blinken spotkał się w Honolulu z szefami dyplomacji Japonii i Korei Południowej.

Rozmawiano o zagrożeniach,  jakie rosyjska agresja stanowi nie tylko dla Ukrainy, ale dla całego międzynarodowego porządku opartego na zasadach, który stanowi podstawę dziesięcioleci  bezpieczeństwa i dobrobytu".

Według czołowego dyplomaty USA przeciwstawienie się temu zagrożeniu możliwe jest tylko dzięki "jedności i solidarności".

Czytaj więcej

Blinken: Rosja może najechać Ukrainę jeszcze w czasie igrzysk

Blinken ostrzegł, że Rosja może użyć prowokacji w celu usprawiedliwienia ataku.

- Nikt nie powinien być zaskoczony, jeśli Rosja przeprowadzi prowokację, którą następnie wykorzysta do uzasadnienia planowanych od początku działań wojskowych - uważa Blinken.

Kilka dni temu Blinken ostrzegł, że ustalenia wywiadu wskazują, że Rosja może zaatakować Ukrainę jeszcze przed zakończeniem igrzysk olimpijskich w Pekinie. Padła prawdopodobna data inwazji - 16 lutego.

Czytaj więcej

MSZ Rosji oskarża państwa Zachodu o spisek i „atak informacyjny”. Krytykuje m.in. PAP, Onet i Polskie Radio

Państwa Zachodu, przede wszystkim USA, Francja i Niemcy, prowadzą intensywne działania, mające na celu dyplomatyczne rozwiązanie napięcia na linii Ukraina-Rosja.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Moskwa, choć konsekwentnie dementuje oskarżenia o przygotowywanie inwazji, domaga się zapewnień na piśmie, że NATO porzuci plany ekspansji na Wschód i nie przyjmie Kijowa. NATO z kolei podkreśla, że jest sojuszem o charakterze obronnym, a polityka "otwartych drzwi" umożliwia każdemu państwu członkostwo w Traktacie.