Poddębice Gorące Źródła

Kąpiele terapeutyczne, zabiegi lecznicze, wypoczynek, rehabilitacja, ciepłownictwo, produkcja dermokosmetyków to dziedziny, w których znalazła zastosowanie poddębicka woda termalna.

Publikacja: 05.10.2023 03:00

Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji w Poddębicach

Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji w Poddębicach

Foto: materiały prasowe

Materiał partnera

Po zdrowie do Poddębic, bo tutaj biją gorące źródła” to hasło, które nie jest przypadkowe. Nasza woda termalna liczy 27 tysięcy lat, ma charakter wodorowęglanowo-sodowo-krzemionkowo-wapniowy i temperaturę 72 stopni w miejscu ujęcia. Jest hipertermalna, czyli pierwotnie czysta, oraz hipotoniczna, czyli szybko wchłaniająca się w skórę – podkreśla burmistrz miasta Piotr Sęczkowski.

Dzięki swoim właściwościom naturalna woda termalna z Poddębic wykorzystywana jest w różny sposób, a miasto realizuje inwestycje w oparciu o bogactwo z wnętrza ziemi.

Źródła termalne – skarb Poddębic

Poddębice położone są w województwie łódzkim, niecałe 40 kilometrów od stolicy regionu. Posiadają dobre warunki komunikacyjne. W mieście krzyżują się drogi: krajowa 72 i wojewódzka 703. W odległości 12 kilometrów znajduje się autostrada A2. Warszawa oddalona jest od Poddębic o 150 kilometrów, a Poznań o 160 kilometrów.

Dziś Poddębice słyną z gorących źródeł i basenów termalnych. Wszystko zaczęło się od budowy odwiertu geotermalnego w 2010 roku, choć plany wykorzystania wód termalnych istniały już wiele lat wcześniej. Wydobyta spod powierzchni ciepła woda zawiera minerały cenne dla zdrowia.

– Jej walorami mogą się cieszyć wszyscy, niezależnie od wieku, którzy przyjadą do nowoczesnego kompleksu termalnego – Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji – mówi burmistrz Piotr Sęczkowski.

Oddany do użytku ponad rok temu obiekt składa się z dwóch stref: krytej i zewnętrznej. Obie łączy basen wypływowy, więc nie trzeba wychodzić z wody, by przedostać się z jednej części do drugiej.

Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji tworzy siedem basenów o łącznej powierzchni lustra wody 2300 mkw. Naszpikowane są one atrakcjami w postaci leżanek i ławeczek z masażem powietrznym, masażerami karku, grotami sztucznej fali, dzikimi rzekami, gejzerami. Niecki basenowe są przystosowane dla osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami.

Do dyspozycji jest basen rekreacyjno-pływacki z wydzielonymi torami pływania o wymiarach olimpijskich. To jedyny w Polsce pełnowymiarowy basen zasilany wodą termalną.

Kompleks posiada również dwa brodziki dla dzieci ze zjeżdżalnią, placem zabaw, armatkami i kaskadami wodnymi, a także basen ścian wodnych, do którego można wjechać na wózkach inwalidzkich.

Temperatura wody w basenach sięga 30–38 stopni. Kąpiel w takich warunkach poprawia krążenie, odpręża, zmniejsza bolesność mięśni i stawów, wpływa korzystnie na poprawę układu nerwowego oraz powoduje poprawę samopoczucia.

Pomagają wracać do pełni zdrowia i sił

Władze Poddębic podkreślają, że zadbać o zdrowie można, nie tylko zażywając kąpieli w wodzie termalnej, ale też korzystając ze strefy SPA.

– SPA Termy Poddębice to miejsce łączące w sobie zdrowie i relaks. Oferujemy szeroki zakres zabiegów pielęgnacyjnych, masaży relaksacyjnych i sportowych, zajęć fizjoterapeutycznych czy hydromasaży w różnych wariantach – wymienia burmistrz Sęczkowski.

Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego woda termalna połączona z leczniczymi borowinami, które znajdują się na terenie gminy Poddębice, może być stosowana do uwadniania i ogrzania masy borowej. Same borowiny nadają się do wykorzystania w formie okładów, zawijań czy kąpieli zawiesinowych.

Co jeszcze przyciąga na poddębickie termy? Goście mają do dyspozycji dwie strefy saun. Są to sauny fińskie z koloroterapią, sauny infrared, saunarium z aromaterapią i łaźnie parowe. Ponadto tepidarium słoneczna łąka, taras wypoczynkowy, ścieżka Kneippa, komnata solna z tężniami. Grota solna to idealne miejsce dla osób poszukujących czystego relaksu. Tężnie solankowe pełnią rolę naturalnego inhalatorium jodowego.

Termy wyposażone zostały w zespół do rehabilitacji z gabinetami lekarskimi i salami do zajęć ruchowych. W tej samej dziedzinie, czyli rehabilitacji, woda termalna jest stosowana w Poddębickim Centrum Zdrowia.

– Tuż obok Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji funkcjonuje budynek Integracji i Spotkań Osób Niepełnosprawnych z salą konferencyjną, a także pokojami dziennego pobytu – dodaje burmistrz Poddębic.

Dają ciepło i nie tylko…

Termalne źródła to jeszcze jedna korzyść dla Poddębic i ich mieszkańców. Aż 70 procent powierzchni miasta jest ogrzewanych dzięki nim, a to oznacza stabilne ceny za ogrzewanie, co nie pozostaje bez znaczenia w czasach stale rosnących kosztów węgla czy gazu.

– Gmina poniosła duże nakłady finansowe na budowę sieci cieplnej, do której podłączone są obiekty użyteczności publicznej, bloki mieszkalne na wszystkich osiedlach, budynki wielorodzinne oraz indywidualni odbiorcy. Na tym nie poprzestajemy, bo geotermalna sieć cieplna stale się rozrasta – informuje burmistrz Poddębic. Warto podkreślić, że za inwestycje geotermalne Poddębice otrzymały Krajową Nagrodę Ekologiczną „EkoJanosik 2018” oraz tytuł „Innowacyjny Samorząd 2020”. Natomiast w zeszłym roku za wydatki inwestycyjne w latach 2019-2022 zajęły pierwsze miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota".

Ciepłownia termalna

Ciepłownia termalna

materiały prasowe

Właściwości wody termalnej dostrzegli też naukowcy, którzy wykorzystują ją do produkcji dermokosmetyków Dermedic. Właściciel marki od kilku lat prowadzi badania naukowe związane z wodą termalną. W Poddębicach uruchomiono projekt badawczy „Dermedic Thermal Water”.

Jest też coś dla oczu, uszu czy nosa

W ostatnich latach samorząd zrewitalizował centrum miasta, wybudował Centrum Turystyki i Rekreacji w Byczynie, odnowił poddębicki pałac oraz utworzył Ogród Zmysłów i Pijalnię Wód Termalnych.

Gorące źródła w Poddębicach stanowią motor lokalnej turystyki. Nie są jednak jedyną atrakcją, która przyciąga gości.

– Zabytkowy pałac okala chociażby tzw. Ogród Zmysłów. Cały teren o powierzchni blisko 4 hektarów podzielony jest na pięć stref odpowiadających zmysłom wzroku, węchu, słuchu, dotyku i smaku – mówi Piotr Sęczkowski.

W tym ogrodzie są ciekawe elementy małej architektury, takie jak kolorowe fontanny, organiczne latarnie, ściany wodne, muzyczne gniazda i zapachowe siedziska. Dzięki temu zwiedzający mogą wszechstronnie poznawać otaczający ich świat. W sąsiedztwie renesansowego pałacu, który otrzymał wyróżnienie w konkursie „Zabytek Zadbany 2016”, znajduje się Pijalnia Wód Termalnych. Można się w niej napić wody wydobywanej z głębokości 2101 metrów.

Tuż za Poddębicami zlokalizowane jest prywatne ZOO Borysew, znane chociażby z hodowli białych lwów i tygrysów. Ogromna kilkunastohektarowa przestrzeń pozwala na spędzenie czasu w towarzystwie zwierząt egzotycznych i na bezpośredni z nimi kontakt. Atrakcje gminy plus pobliskie zoo w Borysewie wzajemnie się uzupełniają, tworząc miejsce, gdzie nie tylko warto zajrzeć na weekend, ale i zainwestować.

Materiał partnera

Materiał partnera

Po zdrowie do Poddębic, bo tutaj biją gorące źródła” to hasło, które nie jest przypadkowe. Nasza woda termalna liczy 27 tysięcy lat, ma charakter wodorowęglanowo-sodowo-krzemionkowo-wapniowy i temperaturę 72 stopni w miejscu ujęcia. Jest hipertermalna, czyli pierwotnie czysta, oraz hipotoniczna, czyli szybko wchłaniająca się w skórę – podkreśla burmistrz miasta Piotr Sęczkowski.

Pozostało 94% artykułu
Materiał partnera
Opera prezentuje pierwszą, testową wersję przeglądarki Opera One R2
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Dodatki
Hype, halucynacje i koszty
Dodatki
Komunikacja i promocja z dużymi obostrzeniami
Dodatki
Cyfryzacja, robotyka i wzmocnienie geriatrii
Dodatki
Wciąż wprowadzane za wolno