Już ponad miesiąc Ukraińcy walczą o swoją ojczyznę. Rosjanie cały czas atakują, terroryzują i mordują ludność cywilną.

– Ukraina walczy dziś nie tylko we własnym imieniu, lecz za całą Europę. Apeluję do wszystkich przywódców i obywateli Unii Europejskiej: to nasza wspólna sprawa i wspólna odpowiedzialność – musimy pomóc uchodźcom, zatrzymajmy wojnę i ratujmy bezbronnych – mówił premier Mateusz Morawiecki.

I apelował do wszystkich przywódców i obywateli Unii Europejskiej: – To nasza wspólna sprawa i nasza wspólna odpowiedzialność. Razem, jako Wspólnota, musimy podjąć się pomocy dla uchodźców wojennych. Polska i inne kraje graniczące z Ukrainą już ten krok wykonały – podkreślał premier.

A prezydent RP Andrzej Duda podczas orędzia wygłoszonego 24 marca w miesiąc po wybuchu wojny podkreślał, że armia i naród ukraiński stawiają zaciekły opór najeźdźcom, bohatersko broniąc swojej ojczyzny. – Nasi sąsiedzi pod przywództwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego pokazują całemu światu, czym jest prawdziwa odwaga i męstwo. Rosyjska agresja doprowadziła do największego kryzysu światowego bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że jako prezydent RP „konsekwentnie zabiega o wzmacnianie bezpieczeństwa Polski”, a także o „jeszcze większe wsparcie dla walczącej Ukrainy”.

O solidarnej odpowiedzialności za pokój na świecie apeluje też papież Franciszek. – Niech człowiek wykreśli wojnę z historii, zanim to ona wykreśli człowieka. Swoje słowa podczas niedzielnego spotkania z wiernymi na modlitwę Anioł Pański papież Franciszek ponownie poświęcił wojnie w Ukrainie.

– Trwająca już ponad miesiąc inwazja – okrutna i bezsensowna – to porażka nas wszystkich – przekonywał papież.

Dodał, że wojna bowiem nie „niszczy tylko teraźniejszości, ale również przyszłość społeczeństwa” – mówił Franciszek, odwołując się do danych o tym, że w wyniku konfliktu już co drugie dziecko stało się uchodźcą.

Według papieża wojna nie może być zjawiskiem nieuniknionym, nie możemy się do niej przyzwyczajać, powinniśmy za to przekształcać nasze oburzenie w „zaangażowanie w przyszłość, bo jeśli z tych wydarzeń wyjdziemy tacy jak wcześniej, będziemy w pewien sposób wszyscy winni”.

Prezydent Biden podczas historycznego przemówienia w Warszawie przypomniał, że Ukraińcy walczą o swój naród, a ich bohaterski opór jest częścią większej walki o podstawowe zasady demokracji, które łączą wszystkich ludzi wolnych: rządy prawa, uczciwe i wolne wybory, swobodę wypowiedzi, zgromadzeń, wyznania, wolność prasy. To jest podstawa wolnego społeczeństwa.

– USA gotowe są zapewnić ponad miliard dolarów dodatkowej pomocy humanitarnej – mówił prezydent USA. – Ta wojna jest strategiczną porażką dla Rosji. Putin myślał, że Ukraińcy rzucą broń i nie będą walczyć, historia niczego go nie nauczyła. Zachód jest bardziej zjednoczony niż był kiedykolwiek – dodał prezydent Biden.