Jak czytamy w portalu tvn24.pl, prezes PKN Orlen - Daniel Obajtek - domagał się wyemitowania sprostowania słów, które padły w wywiadzie z posłem Koalicji Obywatelskiej Markiem Sową, wyemitowanym w TVN24 GO 19 kwietnia 2022 roku.

Zdaniem prezesa Orlenu polityk podał nieprawdziwą informację, że w okresie od 2003 do 2015 roku Obajtek "co roku wydatkował więcej niż zarabiał oraz że nie ma pokrycia na powstanie jego majątku z tego czasu". Zdaniem Obajtka wszystkie jego wydatki z tego okresu znajdują pokrycie w osiąganych przez niego dochodach i nie wydawał więcej niż zarabiał.

Drugą nieprawdziwą - jak stwierdził Obajtek - informacją wypowiedzianą w materiale przez Marka Sowę miało być to, że CBA złożyło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, wskazując że inwestycje szefa Orlenu nie mają pokrycia.

Na początku września 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo. W uzasadnieniu zauważył m.in. że "żądanie powoda zmierza wprost do ingerencji w materiał prasowy opublikowany przez pozwanego, co jest niedopuszczalne także przez wzgląd na zakres praw autorskich do tego utworu".

Jak podaje tvn24.pl, Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję warszawskiego SO oddalającą pozew Obajtka w całości i dodatkowo podkreślił brak legitymacji biernej pozwanego w tej sprawie (Obajtek pozwał niewłaściwą osobę).

Czytaj więcej

Marek Sowa: Przepaść u Obajtka między tym, co zarobił, a tym, co ma