5 obywateli pozywa państwo polskie ws. katastrofy klimatycznej

Fundacja ClientEarth w imieniu pięciorga obywateli pozwała Skarb Państwa za to że nie dość aktywnie walczy ze zmianami klimatu. W środę Sąd Okręgowy w Toruniu zbada jedną ze spraw.

Publikacja: 25.10.2022 15:00

5 obywateli pozywa państwo polskie ws. katastrofy klimatycznej

Foto: Adobe Stock

ClientEarth Prawnicy dla Ziemi to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz ochrony klimatu, skupiająca się na wykorzystaniu instrumentów prawnych. W zeszłym roku pozwała ona Skarb Państwa - działając na rzecz pięciorga obywateli zaniepokojonych zmianami klimatu. Pochodzą oni z różnych części Polski, dlatego sprawy toczą się oddzielnie.

- Fundacja występuje w roli powoda reprezentującego osoby fizyczne, w tym Mayę Ozbayoglu, nastoletnią toruniankę , w której sprawie w środę odbędzie się pierwsza rozprawa - mówi - Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, radczyni prawna i prezeska ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Fundacja ta domaga się nakazania Skarbowi Państwa sukcesywnego obniżenia emisji gazów cieplarnianych, aż do osiągnięcia zakładanego celu neutralności klimatycznej (do 2030 r. o min. 60 proc.- w stosunku do poziomu z 1990 r.) Strona powodowa domaga się też symbolicznego odszkodowania (1 zł) oraz ustalenia odpowiedzialności SP za przyszłe, ewentualne negatywne skutki z naruszenia dóbr osobistych takich jak prawo do życia, zdrowia, wolności, czy korzystania ze środowiska naturalnego.

Czytaj więcej

SN mówi kiedy, za smog należy się zadośćuczynienie

- Nie bez znaczenia są też psychiczne skutki zagrożenia klimatycznego – szczególnie dotykające najmłodszego pokolenia gdyż to ono najdłużej będzie mierzyło się ze skutkami katastrofy klimatycznej. – mówi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

- Prokuratoria Generalna domaga się odrzucenia pozwu co do roszczeń polegających na zobowiązaniu SP do obniżenia emisji gazów cieplarnianych. - mówi Bartosz Swatek, rzecznik prasowy PG RP -W naszej ocenie roszczenie to jest niedopuszczalne, bowiem jest to próba zastąpienia decyzji władz publicznych orzeczeniem sądowym. Orzeczenie takie wykraczałoby w tym aspekcie poza właściwość wymiaru sprawiedliwości. - dodaje.

- Obywatele powinni mieć środki ochrony swoich praw. I jeśli nie ma „standardowych” metod ich dochodzenia, trzeba się chwytać niestandardowych, takich jak pozwy klimatyczne. – podsumowuje Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Co do roszczeń o naruszenie dóbr osobistych Prokuratoria Generalna wniosła o ich oddalenie wobec nie wykazania tych naruszeń.

Sygn. akt I C1312/2

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Sądy i trybunały
Szefowie wydziałów Izby Karnej Sądu Najwyższego rezygnują
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna