Na czwartkowym spotkaniu z mieszkańcami Jaktorowa lider PO krytykował ministra Czarnka i nowy podręcznik do historii i teraźniejszości. Poruszyło go zwłaszcza porównanie metody in vitro do hodowli ludzi.

- Czarnek wymyślił taki podręcznik, który ma uczyć nasze dzieci historii i teraźniejszości. Tam jest wiele różnych bardzo dziwnych, czasami strasznych tez. Ja dzisiaj odkryłem taki maluteńki rozdział o dzieciach in vitro. W tym podręczniku Czarnek i jego współpracownicy zamieścili takie słowa, że dzieci z in vitro, to jest hodowla ludzi. Kto będzie kochał takie dzieci? - mówił Donald Tusk.

Na słowa Tuska odpowiedziało na Twitterze Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wskazało, że "Minister Edukacji i Nauki nie wymyśla i nie pisze podręczników. Zajmują się tym wydawnictwa". Jak podkreślono "w żadnym z podręczników do HiT nie ma takich stwierdzeń nt. dzieci poczętych z in vitro". - Tylko chory i obłąkany z nienawiści umysł może dokonywać takich dopowiedzeń pomiędzy wierszami - dodano.

W miniony piątek szef MEiN opublikował na Twitterze skan skierowanego do Tuska "Wezwania do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych i usunięcia skutków dokonanych naruszeń". Termin realizacji wezwania określił na trzy dni od otrzymania niniejszego dokumentu.

Jak podaje portal Onet.pl, w poniedziałek szef resortu edukacji zapowiedział, że pozwie Donalda Tuska za jego słowa. Według Czarnka lider PO mówił nieprawdę.

- Kłamstwa są oczywiste. Tu nie chodzi o mnie. Gdyby chodziło tylko i wyłącznie o mnie, to polityk ma grubą skórę i jest w stanie wiele przetrzymać - to jest zupełnie oczywiste. (...) Natomiast tutaj w grę wchodzą już i są używane w sposób bezczelny i nikczemny dzieci do brudnej gry politycznej - to nie jest nawet polityczna, tylko brudna gra oparta na kłamstwach, tylko po to, żeby za wszelką cenę przejąć władzę, uniknąć pewnie jakiejś odpowiedzialności, no to trzeba postawić tamę - powiedział Czarnek.

- Tutaj pozwy są konieczne. Dzisiaj mija trzeci dzień od mojego wezwania. Nie sądzę, aby zdobył się na odrobinę honoru ów Tusk i jego towarzysze. W związku z powyższym w przyszłym tygodniu na pewno będzie pozew przeciwko Tuskowi, bo kłamstwa są zupełnie oczywiste, widoczne gołym okiem - dodał minister.

Czytaj więcej

Minister Czarnek i PO w konflikcie. Chodzi o podręcznik do HiT