Putin poprosił ministra zdrowia Michaiła Muraszkę o dokładniejsze informacje na temat szczepionki.

- Chociaż wiem, że działa (ona) całkiem skutecznie, zapewnia stabilną odporność i przeszedł wszystkie niezbędne kontrole - dodał Putin.

Prezydent Rosji poinformował, że szczepionkę podano jednej z jego córek.

Putin wyraził też nadzieję, że wkrótce rozpocznie się masowa produkcja szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 opracowanej w Rosji.

Na całym świecie trwają testy kliniczne kilkunastu kandydatów na szczepionkę przeciw COVID-19. Prace nad szczepionkami przeciw koronawirusowi toczą się błyskawicznie - zazwyczaj zajmują one bowiem kilka lat. Co najmniej cztery takie szczepionki weszły w finalną, trzecią fazę testów.

Rosyjska szczepionka, opracowana przez naukowców z Moskiewskiego Instytutu Gamaleja, została zatwierdzona do użycia po mniej niż dwóch miesiącach testów na ludziach - poinformował Putin.

Wcześniej minister zdrowia Rosji informował o zakończeniu testów klinicznych szczepionki.

Zatwierdzenie szczepionki do użycia oznacza, że możliwe jest rozpoczęcia akcji masowych szczepień przeciwko COVID-19. Produkcja szczepionki na skalę przemysłową ma ruszyć we wrześniu. Rosja poinformowała, że 20 państw świata jest zainteresowanych pozyskaniem miliarda dawek rosyjskiej szczepionki.

Reuters podaje, że pierwszymi, którzy otrzymają szansę zaszczepienia się przeciw koronawirusowi w Rosji, będą pracownicy ochrony zdrowia. Szczepienia mają być dobrowolne.

W Rosji wykryto jak dotąd 890799 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 14973 zgony na COVID-19.